Ciepło, coraz cieplej – do weekendu. Potem zima znowu da o sobie znać

Poniedziałek ma przynieść ochłodzenie które utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia (fot. PAP/EPA)

Na razie cieszmy się słońcem, które przynosi nam rozpoczynająca się wiosna. Z dnia na dzień będzie coraz cieplej. W sobotę nawet do 20 stopni Celsjusza. Ale mądrość ludowa mówi, że „w marcu, jak w garncu” i doświadczymy tego już po weekendzie.

Astronomiczna wiosna już trwa

W środę 20 marca dokładnie o godz. 22.58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. W tym okresie dni będą dłuższe od nocy.

zobacz więcej

Astronomiczna wiosna, rozpoczynająca się dziś późnym wieczorem, wita nas wyżową pogodą z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem. Taka aura utrzyma się przez cały dzień na przeważającym obszarze kraju. Jednak na północy po południu zacznie się chmurzyć, a pod wieczór spodziewane są tam słabe opady deszczu.

Temperatura maksymalnie wyniesie od 6 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 12 na zachodzie, ale duża dawka słońca powinna nam rekompensować te jeszcze niezbyt wysokie temperatury. Wzmagający się w ciągu dnia wiatr może dawać się we znaki mieszkańcom Pomorza. Porywy w strefie nadmorskiej nie będą jednak silne i osiągać będą do 55 km/h.

Czwartek, na który przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przyniesie więcej chmur i słaby deszcz, który popada nad większością kraju. Temperatura już prawie wszędzie przekraczać będzie 10 st. C. Trochę chłodniej, 6 do 9 st., pokażą termometry na południowym wschodzie i na krańcach północno-wschodnich. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą 14 st. Na północy utrzymywać się będą silniejsze porywy wiatru, do 60 km/h w pasie nadmorskim.

Kolejne wiosenne dni przyniosą dalsze ocieplenie, zwłaszcza w południowej części kraju. Najcieplej będzie w piątek i sobotę, zwłaszcza na południu, gdzie temperatura powietrza może osiągać nawet 20 st. Ale „w marcu, jak w garncu” i doświadczymy tego już po weekendzie. W poniedziałek czeka nas ochłodzenie i silniejszy wiatr. Prognozuje się, że taka sytuacja utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia.

Na razie cieszmy się słońcem, które przynosi nam dziś rozpoczynająca się wiosna.

źródło:
Zobacz więcej