Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Z Polską i Prawem i Sprawiedliwością mamy bardzo wiele wspólnego – podkreślił przebywający w Polsce Santiago Abascal, prezes hiszpańskiej prawicowej partii Vox. Wyraził przekonanie, że „w dobrą stronę” idą rozmowy ws. ewentualnego sojuszu z PiS w PE. Abascal spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Coraz większa polaryzacja w Hiszpanii. Skrajna prawica i lewica zyskują na sile

Tożsamościową partię Vox Santiago Abascala popiera już blisko 13 proc. Hiszpanów. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ugrupowanie to mogłoby zdobyć 45...

zobacz więcej

Abascal, który przebywa w Warszawie, spotkał się z przedstawicielami polskich władz. Według zapowiedzi tematem rozmowy obu polityków miał być przyszły sojusz i współpraca w Parlamencie Europejskim.

Hiszpański polityk, pytany w TVP Info o wynik jego rozmów w Polsce, podkreślił swe zaniepokojenie kierunkiem, w jakim zmierza Unia Europejska. UE – zdaniem Abascala – „oddala się od fundamentalnych wartości chrześcijańskich w Europie, akceptuje masową imigrację i ingeruje za bardzo w politykę suwerennych państw”.

– Szukamy porozumienia i sojuszy z innymi partiami i innymi krajami. Poza tym jesteśmy wielkimi fanami Polski. Hiszpania to jest siostrzany kraj z Polską. Mamy wiele wspólnego. Dziś Polska i inne kraje reprezentują trzon Europy, także Węgry. Wydaje nam się, że Hiszpania mogłaby się do tego dołączyć, aby bronić prawdziwej Europy – powiedział Abascal.

Lider Vox potwierdził, że jego formacja „bada możliwość” powołania w europarlamencie wspólnej grupy deputowanych wraz z Prawem i Sprawiedliwością. – Wszystko idzie w dobrą stronę, zgadzamy się co do wielu rzeczy – zaznaczył Abascal. Zastrzegł jednak, że na razie Vox „bardzo koncentruje się na polityce krajowej”, ze względu na kwietniowe wybory do parlamentu Hiszpanii.

– Później wrócimy do tej polityki sojuszów. Możemy stwierdzić, że przynajmniej z Prawem i Sprawiedliwością i z Polską mamy bardzo wiele wspólnego – ocenił Abascal.

Rekonkwista. Czyli Hiszpania na progu prawicowej kontrrewolucji

Półwysep Iberyjski ma wreszcie swojego Trumpa i Bolsonaro w jednej osobie. Lider prawicowej partii VOX, czarnego konia ostatnich wyborów w...

zobacz więcej

Lider partii Vox podkreślił również, że jego ugrupowanie „mówi prawdę i broni zdrowego rozsądku”, dlatego też – według niego – wielu Hiszpanów utożsamia się z tym przekazem „wobec dyktatury poprawności politycznej lewicy”.

– W Hiszpanii wiele było osób zmęczonych politykami, którzy narzucali, co należy myśleć, także ingerowali w uczucia religijne, patriotyczne czy rodzinne Hiszpanów. Vox broni takich ludzi, którzy milczeli. Vox przekształcił się w ogromną falę, która zaczęła się na południu Hiszpanii – argumentował Abascal.

– Jesteśmy pewni, że w najbliższych latach w Hiszpanii da nam to dużą władzę – dodał polityk.

W swym wcześniejszym wpisie na Twitterze Abascal określił spotkanie z polskimi władzami jako „bardzo owocne”. „Bardzo owocne spotkanie z rządem Polski, mające na celu analizowanie wspólnych polityk opartych na poszanowaniu dla suwerenności państw europejskich, wartości chrześcijańskich i kontroli migracji” – napisał prezes partii.

Opublikował zdjęcia ze spotkania z przedstawicielami kancelarii premiera. Widać na nich szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego i Adama Lipińskiego, sekretarza stanu w KPRM.

Założona w 2013 r. prawicowa partia Vox w ostatnich kilku miesiącach znacząco zyskuje na popularności w Hiszpanii. W sondażach ma poparcie 12-14 proc., co dawałoby jej czwarte miejsce w zarówno w zaplanowanych na 28 kwietnia wyborach do hiszpańskiego parlamentu, jak i w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się cztery tygodnie później. Według symulacji rozkładu miejsc Vox ma szanse wprowadzić do PE ośmiu deputowanych.

Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory zaplanowane są na 23-26 maja.

– Z Polską i PiS mamy bardzo wiele wspólnego – powiedział Santiago Abascal (fot. tt/@pisorgpl)

źródło:
Zobacz więcej