Trybunał ONZ: To było metodyczne okrucieństwo. 40 lat to za lekka kara dla Karadžicia

Orzeczenie jest ostateczne i nie podlega dalszemu zaskarżeniu (fot. PAP/EPA/PETER DEJONG)

Na dożywocie skazał Trybunał Haski byłego przywódcę Serbów bośniackich Radovana Karadžicia uznanego za winnego masakry ponad 8 tys. muzułmanów w Srebrenicy we wschodniej Bośni i Hercegowinie. To wyrok, jaki padł w procesie apelacyjnym. Wcześniej 73-letni Karadžić został skazany na 40 lat więzienia.

Zmarł Adem Demaci, kosowski opozycjonista z czasów Jugosławii

W wieku 82 lat w Prisztinie zmarł pisarz i polityk pochodzenia albańskiego Adem Demaci. Był krytykiem komunizmu i reżimu Josipa Broza Tity, w...

zobacz więcej

Pięcioosobowy skład sędziowski rozpatrujący apelację – którą złożyli zarówno prokuratorzy, jak i obrona – uznał, że kara 40 lat jest zbyt niska, biorąc pod uwagę „wyjątkowy ciężar” zbrodni Karadžicia oraz ich skalę i „metodyczne okrucieństwo”. Po odczytaniu wyroku obecni na sali sądowej ocaleńcy z masakry bili brawo.

– Karadžiciowi nie udało się podważyć uzasadnienia wyroku wydanego w pierwszej instancji, zgodnie z którym popełnienie ludobójstwa było jego zamiarem – oświadczył przewodniczący składu, sędzia Vagn Joensen, czytając uzasadnienie orzeczenia.

W lipcu 1995 r. serbscy separatyści wymordowali w Srebrenicy ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Ludność muzułmańska Bośni była uznawana za odrębną od Serbów i Chorwatów narodowość.

W 2016 r. Karadžić został uznany winnym tej zbrodni, a także prowadzenia kampanii czystek etnicznych, które doprowadziły do ucieczki Chorwatów i Muzułmanów z tych części Bośni, które Serbowie uznawali za swoje.

Orzeczenie składu apelacyjnego jest ostateczne i nie podlega dalszemu zaskarżeniu. Oczekuje się, że wyrok odbije się szerokim echem w byłej Jugosławii, zwłaszcza w Bośni, gdzie utrzymują się podziały między zwaśnionymi grupami etnicznymi, a wielu Serbów uznaje Karadžicia za bohatera.

– W 1992 r. Karadžić zapowiedział, że muzułmanie znikną. Dzięki Bogu my, matki Srebrenicy, walczymy o prawdę i sprawiedliwość. Gdyby dostał mniej niż dożywocie, trybunał do spraw zbrodni w byłej Jugosławii dopuściłby się zbrodni na sprawiedliwości – powiedziała Munira Subasić, obecna podczas rozprawy przedstawicielka organizacji Matki Srebrenicy.

źródło:
Zobacz więcej