Astronomiczna wiosna już trwa

Do podszczecińskiego Mierzyna przyleciał prawdopodobnie pierwszy w tym roku bocian (fot. PAP/Marcin Bielecki)

W środę 20 marca dokładnie o godz. 22.58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. W tym okresie dni będą dłuższe od nocy.

Pulsar jak kula armatnia. Mknie przez naszą galaktykę z prędkością 4 mln km/h

Astronomowie wykryli pulsar, który mknie przez przestrzeń kosmiczną z prędkością 4 mln km/h. Prawdopodobnie został on wyrzucony przez wybuch...

zobacz więcej

Na wiosennym niebie można dostrzec ciekawe zjawiska astronomiczne, m.in. planety i widowiskowe zbliżenia Księżyca do jasnych planet i gwiazd.

Równonoc wiosenna (lub jesienna) przypada na moment przejścia Słońca przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego. Ekliptyka to okrąg na sferze niebieskiej, po którym pozornie porusza się Słońce w ciągu roku. Z kolei równik niebieski można sobie wyobrazić jako odpowiednik równika ziemskiego. Przejście Słońca przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego to moment równonocy: wiosennej lub jesiennej.

Jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ze sobą ekliptyka i równik niebieski, nazywany jest punktem Barana. Właśnie on ma związek z rozpoczęciem astronomicznej wiosny na półkuli północnej.

źródło:

Zobacz więcej