Juncker ostrzega May w sprawie daty brexitu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w rozmowie telefonicznej z brytyjską premier Theresą May ostrzegł ją przed wydłużaniem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na okres po wyborach do PE – poinformował rzecznik KE. – Wybory do Parlamentu Europejskiego muszą się odbyć, jeśli data przedłużenia brexitu przypadnie po 23 maja – stwierdził.

Minister nazwała kota „Brexit”. „Miauczy, żeby wyjść, ale nie wychodzi”

Miauczy każdego ranka, by go wypuszczono na zewnątrz, a potem odmawia wyjścia, gdy drzwi się otworzą – taki kapryśny jest kot francuskiej minister...

zobacz więcej

– Przewodniczący Juncker oficjalnie ostrzegł premier przed włączeniem daty przedłużenia brexitu, która przypada na okres po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlatego powtórzył jej swoją radę z listu z 11 marca, że proces wyjścia musi być zakończony przed 23 maja; w przeciwnym razie napotkamy trudności instytucjonalne i niepewność prawną – powiedział rzecznik.

Jak powiedział rzecznik, według Junckera dobrze, że premier przedstawia swoje „przemyślenia” przywódcom unijnym przed szczytem UE zaplanowanym na czwartek i piątek.

May potwierdziła w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu brexitu.

Premier w szczególności wykluczyła udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła, że „nie wierzy, aby było to w czyimkolwiek interesie”, a zwrócenie się do elektoratu w celu wyboru 73 brytyjskich posłów ponad trzy lata po tym, gdy wyrażono wolę opuszczenia Wspólnoty, byłoby „nieakceptowalne”.

„Brexit może być szansą dla polskich portów”

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić szansę...

zobacz więcej

Nowi eurodeputowani obejmą mandaty 2 lipca i jeśli Wielka Brytania miałaby wtedy nadal być państwem członkowskim UE, musiałaby wybrać swoich 73 przedstawicieli.

Jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich. Wniosek Londynu będzie prawdopodobnie omówiony podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

W razie braku jakichkolwiek ustaleń – przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii – niezależnie od przyjętej w zeszłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

źródło:

Zobacz więcej