W razie zawieszenia Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej

„Tu chodzi o godność Fideszu i całego kraju” – oświadczył minister kierujący kancelarią premiera Orbana (fot. arch.PAP/CTK)

Jeśli rządząca na Węgrzech partia Fidesz zostanie zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej (EPL), to natychmiast z niej wystąpi – oświadczył minister kierujący kancelarią premiera Węgier Viktora Orbana Gergely Gulyas. Według niego w minionych tygodniach Fidesz zrobił wszystko na rzecz kompromisu i wypełnił warunki szefa frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera.

Forza Italia po stronie Fideszu. Berlusconi nazywa Orbana „drogim przyjacielem”

Lider Forza Italia, były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w czwartek, że wykluczenie ugrupowania szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana,...

zobacz więcej

Gulyas powiedział agencji MTI z Brukseli, że Fidesz będzie mógł pozostać w EPL tylko jeśli nie dojdzie ani do jego wykluczenia z EPL, ani zawieszenia w prawach członka. Dodał, że Fidesz nie przyjmie do wiadomości zawieszenia i w razie podjęcia takiej decyzji natychmiast wystąpi z EPL.

Minister oznajmił, że jeśli w celu rozpatrzenia zasadności wykluczenia Fideszu powstanie komisja „trzech mędrców”, Fidesz dobrowolnie zdecyduje, że do końca jej prac nie będzie uczestniczył w pracach organów EPL.

– Tu chodzi o godność Fideszu i całego kraju – powiedział Gulyas, po czym dodał: „Nie możemy zawrzeć kompromisu, który ogranicza nas w swobodzie i w prowadzeniu polityki, w ramach której odrzucamy imigrację”.

Chodziło o zdjęcie plakatów z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, na których twierdzono, że chce on wraz z amerykańskim finansistą George'em Sorosem sprowadzić do Europy miliony imigrantów, przeproszenie za słowa, że ci, którzy się domagali wyrzucenia Fideszu z EPL za tę kampanię, to „pożyteczni idioci” oraz wyjaśnienie sytuacji Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który zapowiedział przeniesienie części kursów do Wiednia z powodu braku odpowiedniej umowy z węgierskimi władzami.

„Fidesz zyskałby na wykluczeniu z EPL. Mógłby stworzyć partię z polskimi konserwatystami”

Węgierska partia rządząca Fidesz zyskałaby na wykluczeniu z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), gdyż mogłaby stworzyć w Parlamencie Europejskim nową...

zobacz więcej

Gulyas przypomniał, że za wykluczeniem Fideszu opowiedziało się 13 partii członkowskich EPL, które mają w sumie 34 mandaty w 217-osobowej grupie. Dodał, że Fidesz uważa za jeden z najważniejszych celów politycznych ochronę chrześcijańskiej Europy.

Źródło zbliżone do Manfreda Webera powiedziało, że zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej będzie głosowało nad propozycją zawieszenia węgierskiego Fideszu w prawach członka partii.

Jeśli taki wniosek przejdzie, ugrupowanie premiera Węgier nie zostanie wykluczone z EPL. To łagodniejsze podejście niż domagali się krytycy posunięć Orbana.

Węgierski przywódca „przynajmniej częściowo” zareagował na wszystkie trzy warunki, jakie na początku marca postawił mu Weber, mówi źródło.

Propozycja zawieszenia Fideszu w prawach członka przewiduje, że partia nie będzie miała prawa głosowania na wszystkich spotkaniach partyjnych EPL. Partia Orbana nie będzie mogła również proponować kandydatów do zajmowania stanowisk w Europejskiej Partii Ludowej.

Weber proponuje też, żeby dalszym monitorowaniem współpracy pomiędzy EPL i Fideszem zajęła się specjalna komisja, której szefować miałby poprzednik Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Herman van Rompuy.

źródło:

Zobacz więcej