RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tokajew nowym prezydentem Kazachstanu. Kraj ma też nową nazwę stolicy

Nowy prezydent postanowił upamiętnić rządy swojego poprzednika (fot. REUTERS/Mukhtar Kholdorbekov)
Nowy prezydent postanowił upamiętnić rządy swojego poprzednika (fot. REUTERS/Mukhtar Kholdorbekov)

Kazachstan zmienił nazwę stolicy z „Astana” na „Nursułtan”. Od dziś Kazachstan ma też nowego prezydenta. Po wczorajszej dymisji Nursułtana Nazarbajewa, najwyższy urząd objął tymczasowo były Marszałek Senatu Kasym-Żomart Tokajew.

Prezydent Kazachstanu podał się do dymisji. Rządził 28 lat

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował, że podał się do dymisji. 79-letni polityk sprawował ten urząd od 1991 r.

zobacz więcej

Nowy prezydent postanowił upamiętnić rządy swojego poprzednika i zaproponował, aby zmienić nazwę stolicy z Astany na Nursułtan, pozostawić w każdym urzędzie portret byłego prezydenta i by w każdym mieście była ulica Nazarbajewa.

Parlament Kazachstanu przegłosował zmianę nazwy stolicy.

Od dziś Senat Kazachstanu ma też nowego Marszałka. Na to stanowisko powołał córkę byłego prezydenta Darigę Nazarbajewą. W latach 2015-2016 roku pełniła ona funkcję wicepremiera. Jest uważana za osobę mającą wpływ na kazachskie media.

Zgodnie z konstytucją Kazachstanu Marszałek Senatu jest drugą osobą w państwie. Zastępuje prezydenta w przypadku jego dymisji lub śmierci.

Jeśli nie dojdzie do wcześniejszych wyborów, Kasym-Żomart Tokajew będzie sprawował funkcję prezydenta do planowego końca kadencji Nursułtana Nazarbajewa, czyli do kwietnia 2020 roku.

Wczorajsza dymisja Nursułtana Nazarbajewa zaskoczyła światową opinię publiczną. Sprawujący nieprzerwanie władzę od 1990 roku polityk złożył urząd, ale pozostał szefem rządzącej partii i Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu.

W ocenie części niezależnych komentatorów, to gra polityczna 78-letniego Nazarbajewa, który zachowując poważny wpływ na władzę w swoim kraju zajmie się przebudową klasy politycznej.

Komentatorzy przypominają, że Nursułtan Nazarbajew przez 29 lat sprawował rządy autorytarne, tłumił wolności obywatelskie i brutalnie rozpędzał antyrządowe demonstracje. Na arenie międzynarodowej starał się zachować neutralność, między innymi nie uznając rosyjskiej aneksji Krymu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej