Roundup wywołał raka. Bayer może zapłacić ogromne pieniądze

Glifosat, czyli składnik Roundupu, który ma być odpowiedzialny za wywołanie raka, jest najpowszechniej stosowanym środkiem chwastobójczym na świecie (fot. REUTERS/David Mdzinarishvili)

Ława przysięgłych w sądzie federalnym w San Francisco orzekła, że Roundup, produkt grupy Bayer, wywołał raka – informuje bloomberg.com. Kwota, jaką ma zostać obciążony koncern, zostanie ustalona na następnym posiedzeniu.

Żywność wolna od GMO będzie wyróżniona w sklepach

Przyjmiemy ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty o polskim rolnictwie „Czy wiemy, co...

zobacz więcej

Roundup to produkt wytwarzany przez firmę Monsanto, która specjalizuje się w biotechnologii i chemii organicznej. Amerykańska firma została przejęta za 63 mln dol. przez Bayer.

Glifosat, czyli składnik Roundupu, który ma być odpowiedzialny za wywołanie raka, jest najpowszechniej stosowanym środkiem chwastobójczym na świecie.

Kwota, jaką zostanie obciążony Bayer, może okazać się gigantyczna, bo – jak przypomina portal money.pl – dziewięć miesięcy temu sąd w Kalifornii zasądził na rzecz chorego na raka Edwina Hardemana 289 mln dol. Ostatecznie odszkodowanie zmniejszono do 78 mln dol. Przedsiębiorstwo odwołało się od wyroku.

Po tej rozprawie Bayer oprotestował skład ławy przysięgłych. Zdaniem firmy na jej skład wpływ mieli prawnicy powodów. Zdaniem przedsiębiorstwa nie skupiono się na nauce, ale na postępowaniu korporacyjnym.

Dlatego podczas środowego procesu sąd rozpatrzył najpierw dowody naukowe. Jednak wyrok, jaki zapadł, jest niekorzystny dla Bayeru. W dalszej części rozprawy ma zostać rozpatrzona odpowiedzialność firmy.

W oświadczeniu firma Bayer napisała, że jest rozczarowana początkową decyzją sądu. „Nadal mocno wierzymy, że nauka potwierdzi, iż herbicydy oparte na glifosacie nie powodują raka. Jesteśmy pewni, że w drugiej fazie procesu dowody pokażą, iż postępowanie Monsanto było właściwe i spółka nie jest odpowiedzialna za raka pana Hardemana” – stwierdzono.

Jak informuje portal bloomberg.com, firma stoi w obliczu ponad 11 tys. procesów sądowych dotyczących raka. Sama sędzia Chhabria, która zajmuje się sprawą, nadzoruje jednocześnie 760 innych pozwów w sprawie Roundupu.


źródło:
Zobacz więcej