Pierwsze pogrzeby ofiar ataków na meczety w Christchurch

W atakach zginęło 50 osób (fot. PAP/EPA/MICK TSIKAS)

W Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii rozpoczęły się w środę rano czasu lokalnego pierwsze pogrzeby ofiar piątkowych ataków na meczety w tym mieście. Jak poinformowały lokalne media, na cmentarzu Memorial Park pochowano mężczyznę i jego syna.

Brytyjskie media: Zamachowiec z Christchurch podróżował po Europie

Brytyjski dziennik „Telegraph” poinformował, że służby sprawdzają, dokąd podróżował 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, który w piątek zabił 50...

zobacz więcej

Obaj przyjechali do Nowej Zelandii zaledwie kilka miesięcy temu z ogarniętej wojną domową Syrii.

Odpowiedzialność za piątkowe ataki na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch wziął na siebie 28-letni Australijczyk Brendon Tarrant – były instruktor fitness i prawicowy działacz.

W sobotę został postawiony przed sądem i usłyszał zarzut morderstwa. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa.

W atakach zginęło 50 osób, a kolejnych kilkadziesiąt zostało rannych.

Większość ofiar stanowili migranci lub uchodźcy z krajów takich jak Pakistan, Indie, Malezja, Indonezja, Turcja, Somalia, Syria, Afganistan i Bangladesz.

Muzułmański zwyczaj nakazuje, aby pochówek zmarłego odbył się jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin, ale pogrzeby ofiar ataków w Christchurch opóźniają się ze względu na powolny proces identyfikacji zwłok i badań kryminalistycznych, m.in. pod kątem zebrania materiału dowodowego.

Do tej pory władze wydały rodzinom kilkanaście ciał.

źródło:

Zobacz więcej