RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wielka obława na „vatsterów”. Rozkręcali wielomilionowe karuzele

Fikcyjne faktury na kwotę ponad 76 mln zł wystawiły dwa gangi rozbite w ostatnich dniach przez CBŚP, KAS i prokuraturę. Łącznie zatrzymano 30 osób, w tym trzech liderów grup, którzy odpowiedzą za „zbrodnię vatowską”, za którą w myśl nowych przepisów grozi do 25 lat więzienia. Śledczym udało się także zablokować nienależny zwrot miliona złotych podatku VAT. Policjanci i prokuratorzy szukają teraz wielomilionowych majątków oszustów.

Stumilionowy przekręt na VAT. Są zarzuty dla czterech osób

Cztery osoby należące do międzynarodowej grupy przestępczej zostały oskarżone o wyłudzenia VAT - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sprawa dotyczy...

zobacz więcej

Jako pierwsi w nielegalny proceder uderzyli funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań, posesji i firm zatrzymując 16 osób.

– Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł – powiedziała portalowi tvp.info kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Akcja była efektem kilkumiesięcznego śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Wynikało z niego, że w województwach małopolskim i podkarpackim w latach 2016-2017 działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem podatku VAT. Takich przestępców funkcjonariusze nazywają potocznie „vatsterami”.

Członkowie gangu wykorzystali prosty mechanizm oszustwa. Formalnie handlowali specjalnym proszkiem do drukarek 3D. Tyle tylko że zamiast oryginalnego środka w 2,5-kilogramowych puszkach o wartości około 9,5 tys. zł znajdowały się „wypełniacze”. Tak spreparowany „towar” krążył między firmami zamieszanymi w przekręt. Dla uwiarygodnienia transakcji vatsterzy posługiwali się, poza fikcyjnymi fakturami, dokumentami Tax Free. Śledczy ustalili, że gang doprowadził do wyłudzenia ponad 13 mln zł.

Vatsterzy wzięli się za glikol. Straty są gigantyczne

Ponad 14 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na fikcyjnym handlu glikolem sprowadzonym z Belgii i Wielkiej Brytanii, który trafiał do Czech i...

zobacz więcej

Fikcyjne koszty za prawdziwe miliony

Kolejna grupa rozbita przez CBŚP i KAS działała na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, głównie w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Tym razem „vatsterzy” wykorzystali do oszustwa ponad 150 firm, głównie założonych do wyłudzania zwrotu podatku VAT za pomocą fikcyjnych faktur mających potwierdzać obrót różnego rodzaju towarami i usługami. W rzeczywistości chodziło o tzw. kupowanie kosztów, a operacje były fikcyjne. Dzięki temu odbiorcy „lewych” faktur obniżali należny podatek, poświadczając tym samym nieprawdę.

Z ustaleń śledczych z CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy wynika, że przestępcy wystawili blisko 5 tys. faktur na łączną kwotę ponad 63 mln zł.

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci toruńskiego CBŚP oraz funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 14 osób zamieszanych w przekręt. W uderzeniu na „vatsterów” wzięło udział blisko 180 funkcjonariuszy obu służb. Przeszukano blisko 100 obiektów, m.in. domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Podczas akcji zabezpieczono dokumentację, telefony komórkowe, komputery i nośniki pamięci.

W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zatrzymanym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów. Dwóch liderów gangu odpowie za zbrodnie vatowskie. Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami ustalają faktyczny majątek „vatsterów”, w celu zabezpieczenia go na poczet przyszłych kar.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej