Śledztwo w sprawie oszustw na szkodę rolników

Rolnicy roziewający nawozy sztuczne (fot. arch. PAP/Piotr Polak)

Prokuratura rejonowa w Opolu prowadzi śledztwo w sprawie możliwych oszustw dokonanych przez firmę z branży rolniczej. Jak poinformował Stanisław Bar z prokuratury okręgowej w Opolu, do tej pory zebrano doniesienia o szkodach przekraczających 2 mln zł.

Oszustwa „na policjanta”. Ukradli starszym osobom ponad 150 tys. zł

Co najmniej 150 tys. zł wyłudziło w ciągu trzech miesięcy, sześciu oszustów działających metodą „na policjanta”, którzy zostali właśnie oskarżeni o...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy firmy NetOgód, która zajmowała się obsługą rolnictwa, skupując surowiec od rolników i dostarczając im nawozy i środki ochrony roślin w atrakcyjnych cenach. Kilka miesięcy temu pierwsi rolnicy zaczęli zgłaszać kłopoty z otrzymaniem należności lub opłaconych wcześniej towarów.

Początkowo szukali pomocy w opolskiej Izbie Rolniczej. Jak powiedział jej prezes Herbert Czaja, skala strat zgłaszanych przez poszkodowanych była bardzo duża.

– Jako samorząd udzielaliśmy pomocy prawnej poszkodowanym rolnikom. Słyszeliśmy o takich, którzy dostarczyli tej firmie z Opola ziarno, za które nie otrzymali zapłaty i o rolnikach, którzy wpłacili zaliczki za oferowane przez tę firmę nawozy w bardzo atrakcyjnych cenach. Nawozów nie dostali, zaliczki nie zwrócono– powiedział Czaja.

– Według naszych szacunków w grę wchodzi kwota, która przekracza 10 mln zł. Niestety, rolnicy nie mają się już do kogo zgłosić, bo niedawno ta firma, która była spółką z minimalnym kapitałem zakładowym, ogłosiła upadłość. Wiem, że sprawą zajęła się policja, bo funkcjonariusze byli u nas po związane z tym dokumenty. Obawiam się jednak, że poszkodowani niewiele już wskórają – wyjaśniał prezes Izby Rolniczej.

Wyłudzili ponad 63 mln zł. Kolejni zatrzymani za oszustwa podatkowe

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja we wspólnej akcji zatrzymały trzy osoby podejrzewane o narażenie Skarbu Państwa na stratę nie mniej...

zobacz więcej

Rzecznik opolskiej prokuratury potwierdza, że w sprawie działalności firmy NetOgród z Opola prowadzone jest śledztwo pod kątem możliwości popełnienia oszustwa. Śledczy spodziewają się, że wielu z poszkodowanych zgłosi się z formalnym zawiadomieniem po otrzymaniu informacji o upadłości spółki.

– Śledztwo prowadzone jest w sprawie. Otrzymaliśmy już oficjalne zgłoszenia dotyczące blisko 30 zdarzeń. Do prokuratur rejonowych w naszym województwie – i nie tylko – wpływają kolejne doniesienia. Po zliczeniu kwot możemy mówić o stratach przekraczających 2 mln zł, choć sprawa wydaje się rozwojowa – wyjaśnił prokurator Bar.

źródło:

Zobacz więcej