RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Papież nie przyjął dymisji kardynała skazanego za ukrywanie pedofilii

Papież Franciszek przyjmuje kardynała Philippe Barbarina, arcybiskupa Lyonu, w Watykanie (fot. REUTERS/Vatican Media/Handout)
Papież Franciszek przyjmuje kardynała Philippe Barbarina, arcybiskupa Lyonu, w Watykanie (fot. REUTERS/Vatican Media/Handout)

Papież odmówił przyjęcia dymisji kardynała Philippe’a Barbarina – arcybiskupa Lyonu. Kardynał został skazany we Francji za ukrywanie molestowania seksualnego nieletnich, którego dopuścił się ksiądz jego diecezji. Hierarcha zapewnia o swojej niewinności.

Episkopat publikuje dane na temat pedofilii w polskim Kościele

Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15...

zobacz więcej

Watykański rzecznik Alessandro Gisotti poinformował, że papież pozostawił kardynałowi Barbarinowi prawo do podjęcia decyzji najlepszej z punktu widzenia diecezji. Dodał, że hierarcha postanowił na jakiś czas przerwać wykonywanie swoich obowiązków.

W sprawie chodzi o przestępstwa popełnione przez jednego z księży prawie 30 lat temu, gdy kard. Barbarin nie był arcybiskupem Lyonu. O tych faktach miał dowiedzieć się dopiero w 2008 r. i był przekonany, że duchowny zerwał ze swoją przeszłością.

Gdy sześć lat później otrzymał świadectwo jednej z ofiar, zawiesił winnego księdza. Dwa dochodzenia w tej sprawie wobec kardynała Barbarina zostały umorzone. Od wyroku sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu, wydanego 7 marca, przysługuje mu odwołanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej