RPO o słowach Rabieja: Partie mają prawo ustalania swojego przekazu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

– Partie mają prawo ustalania swojego przekazu – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, pytany o to, czy stanie w obronie wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja po jego słowach o potrzebie zalegalizowania adopcji dzieci przez pary homoseksualne. – Jeżeli panowie są w relacjach służbowych ze sobą - pan prezydent Trzaskowski i pan wiceprezydent Rabiej - to jest to zupełnie naturalne, że się ogranicza różnego rodzaju wypowiedzi – ocenił.

Trzaskowski: Schetyna wiedział, że zamierzam podpisać kartę LGBT

– Podpisanie karty LGBT+ było moją autonomiczną decyzją – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Ja rozmawiam cały czas z Grzegorzem ...

zobacz więcej

– Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i polskiej rodziny. Potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją – mówił w „DGP” wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Trzaskowski odpowiedział wówczas na Twitterze, że „działaniom Warszawy przyświeca walka z brakiem tolerancji”, a „wypowiedzi wykraczające poza program Koalicji Europejskiej mogą zniszczyć nasz wysiłek w walce z nienawiścią”. „Poleciłem wiceprezydentowi P. Rabiejowi zajęcie się wyłącznie zadaniami, które mu wyznaczyłem” – dodał prezydent miasta.

Do słów Rabieja i działań Trzaskowskiego odniósł się w Polsat News RPO Adam Bodnar. – Mam wrażenie, że Rabiej mówił o tym, w jakim kierunku mogą się rozwijać kwestie związane z LGBT – powiedział.

– Partie mają prawo ustalania swojego przekazu, jeżeli uznają, że idą w określonym kierunku, i pewne rzeczy akcentują, a pewne nie. To jest wola – wskazywał RPO. – Jeżeli panowie są w relacjach służbowych ze sobą – pan prezydent Trzaskowski i pan wiceprezydent Rabiej – to jest to zupełnie naturalne, że się ogranicza różnego rodzaju wypowiedzi – zaznaczył.

Dodał też, że marzy o tym, by „inna partia ograniczyła swobodę wypowiedzi pani profesor Krystyny Pawłowicz”.

źródło:
Zobacz więcej