Polski Fundusz Rozwoju przejmie największy terminal kontenerowy w Polsce

Polski Fundusz Rozwoju wraz z prywatnymi partnerami przejmie gdański terminal kontenerowy DCT, należący do tej pory do australijskiego kapitału.

Przejęcie Polskich Kolei Linowych przez Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowane

Polski Fundusz Rozwoju sfinalizował przejęcie Polskich Kolei Linowych – dowiedziało się Polskie Radio. Cena transakcji jest niejawna.

zobacz więcej

Paweł Borys, szef PFR, zapowiedział na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kolejne inwestycje w gdańskim terminalu. W perspektywie 4 lat ma to być blisko 2 mld zł.

Partnerami PFR są fundusze inwestycyjne i singapurski operator portowy. Sprzedającymi są: australijski koncern ‎Macquarie Group oraz trzy australijskie fundusze emerytalne.

– Jeśli chodzi o precyzyjną cenę transakcji, to my jej nie podaliśmy. Ona będzie znana bardzo precyzyjnie na zamknięciu transakcji. Natomiast żeby podać rząd wielkości, to mówimy o transakcji powyżej 5 mld zł – mówił Borys. Wskazał, że taka jest wartość całej firmy DCT.

Prezes PFR poinformował, że inwestycja w DCT to nie inwestycja na rok-dwa, ale „małżeństwo (...) prawie na zawsze”. – Podpisaliśmy wieloletnią umowę o współpracy. Zamierzamy w długim terminie inwestować we wzmocnienie infrastruktury portowej w DCT. Jeżeli chodzi o nasze udziały w konsorcjum, to PFR, jako inwestor finansowy, posiada 30 proc. udziałów w konsorcjum, fundusz IFM posiada również 30 proc. i PSA International posiada 40 proc. - jest takim naszym partnerem branżowym, operacyjnym – powiedział szef PFR.

Zaznaczył, że można liczyć na uzyskanie od PSA najwyższej klasy światowej wiedzy i kompetencji na temat tego, jak rozwijać port, a przez to wzmocnić polską infrastrukturę transportową, handlu, z korzyścią dla polskich firm zainteresowanych eksportem na cały świat.

źródło:
Zobacz więcej