RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Timmermans: Polski rząd ma rację, kładąc akcent na politykę socjalną

Wiceszef KE Frans Timmermans (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
Wiceszef KE Frans Timmermans (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Polski rząd ma rację, „kładąc akcent na politykę socjalną” – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej i kandydat socjalistów na szefa tego organu wykonawczego UE Frans Timmermans. W jego ocenie poprzedni rząd (PO-PSL) „zaniedbał ten obszar”.

KE zatwierdziła plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa, polskie plany zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminala...

zobacz więcej

Timmermans pytany przez dziennikarzy o „przyczyny sukcesów prawicowych populistów” wskazał, że Komisja Europejska „popełniła szereg błędów”. Jego zdaniem jednak „prawicowi populiści” podejmują niekiedy słuszne działania.

Wiceszef KE wskazał, że przykładem takiego działania jest polityka socjalna polskiego rządu. – To było konieczne. Poprzedni rząd zaniedbał ten obszar. Nie wszystko, co robią, jest złe – mówił.

Polityk odniósł się również do słów Manfreda Webera - niemieckiego polityka i kandydata Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego KE - który wyraził potrzebę powołania „rady ekspertów mającej oceniać stan praworządności w krajach Unii Europejskiej”. – Próbuję zrozumieć, jakie problemy miałaby rozwiązywać ta nowa komisja. Zasadniczy problem ma charakter polityczny. Pytanie brzmi: czy kraje członkowskie są gotowe do ukarania innych krajów w przypadku naruszenia praworządności. Problemem jest brak reakcji ze strony krajów członkowskich. Nowa grupa ekspertów nie rozwiąże tego problemu – mówił.

– Potrzebna jest większa polityczna odwaga, a nie nowe struktury (…) Mamy wszystkie potrzebne instrumenty. Mamy Komisję Wenecką, która jest predystynowana do tej pracy. Istnieje też Agencja Praw Podstawowych UE w Wiedniu – oznajmił Timmermans.

Polityk oświadczył też, że zamierza wziąć udział w kampanii wyborczej do PE w Polsce. – Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną – stwierdził i wskazał, że ma zamiar być obecnym na konwencjach SLD i Wiosny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej