RAPORT

Kampania 2020

Słodzone napoje zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Słodzone napoje – gazowane i niegazowane, w tym napoje energetyczne i sportowe – są największym źródłem cukru w jadłospisie Amerykanów (fot. Shutterstock/monticello)

Częste picie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu, przede wszystkim z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego – informują naukowcy na łamach pisma „Circulation”.

Napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet

Napoje niskokaloryczne, w których stosowane są syntetyczne substancje słodzące, mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet po menopauzie – wynika z badań...

zobacz więcej

Słodzone napoje – gazowane i niegazowane, w tym napoje energetyczne i sportowe – są największym źródłem cukru w jadłospisie Amerykanów. Choć ich popularność spadła w ciągu ostatniej dekady, niedawno zaobserwowano wzrost ich spożycia wśród osób dorosłych – zauważają autorzy analizy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie.

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym 80 647 kobiet uczestniczących w badaniach Nurses’ Health Study (1980-2014) i 37 716 mężczyzn biorących udział w Health Professionals Follow-up Study (1986-2014). W obu przypadkach badani co dwa lata wypełniali kwestionariusze dotyczące stylu życia, diety i stanu zdrowia.

Po uwzględnieniu różnych istotnych czynników ryzyka przedwczesnego zgonu naukowcy ustalili, że im częstsze było spożycie słodzonych napojów, tym większe było ryzyko wczesnego zgonu z różnych przyczyn. W porównaniu ze spożywaniem słodzonych napojów rzadziej niż raz w miesiącu, picie ich od 1 do 4 razy w miesiącu zwiększało ryzyko o 1 proc., od 2 do 6 razy w tygodniu - o 6 proc., od 1 do 2 razy dziennie - o 14 proc., a ponad 2 razy dziennie o 21 proc. Wyraźniejszą zależność pomiędzy ilością wypijanych słodkich napojów a ryzykiem wczesnego zgonu zaobserwowano u kobiet.

Energetyki zagrażają dzieciom. WHO bije na alarm

Do 2025 roku ponad 70 mln dzieci będzie miało nadwagę – wynika z analizy Światowej Organizacji Zdrowia. Winę za to ponoszą w znacznej mierze...

zobacz więcej

Największy wpływ spożywanie słodzonych napojów miało na ryzyko wczesnej śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. U osób, które piły takie napoje dwa razy dziennie, ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego było o 31 proc. większe niż u osób spożywających je rzadko. Każda dodatkowa porcja dziennie zwiększała ryzyko o dodatkowe 10 proc.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaobserwowano mniejszą zależność pomiędzy spożywaniem słodzonych napojów a ryzykiem wczesnego zgonu z powodu nowotworów.

Zastępowanie napojów słodzonych cukrem napojami zawierającymi sztuczne słodziki redukowało ryzyko jedynie w umiarkowanym stopniu. W przypadku osób pijących sztuczne napoje bardzo często (cztery razy dziennie lub częściej) wzrastało z kolei zarówno ogólne ryzyko przedwczesnego zgonu, jak i ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.


– Te wyniki to kolejny argument przemawiający za ograniczeniem spożycia słodzonych napojów i zastąpienia ich zdrowymi napojami, a najlepiej wodą. Pozytywnie wpłynie to na zdrowie, jak i długość życia – komentuje jedna z autorek analizy Vasanti Malik.

źródło:

Zobacz więcej