Kanada przedłuża misję wojskową na Ukrainie

Kanadyjscy żołnierze służą na Ukrainie od 2015 roku (fot. Kanadyjskie Siły Zbrojne)

Kanadyjscy ministrowie obrony i spraw zagranicznych – Harjit Sajjan i Chrystia Freeland – oświadczyli, że misja szkoleniowa około dwustu kanadyjskich żołnierzy na Ukrainie zostanie przedłużona do marca 2022 roku.

Pięć lat temu Majdan spłynął krwią. Rosja wciąż chce pożreć Ukrainę

Mija pięć lat od najkrwawszych walk na Majdanie Niepodległości w Kijowie. 18 lutego 2014 roku jednostki podległe prezydentowi Wiktorowi...

zobacz więcej

Według ministrów, również udział Kanady w globalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu i w misji NATO w Iraku przedłuży się do końca marca 2021 roku. Mandat na stacjonowanie kanadyjskich żołnierzy na Ukrainie i w Iraku miał wygasnąć z końcem bieżącego miesiąca.

Liczący około pięciuset ludzi kanadyjski kontyngent wojskowy w Iraku to między innymi dwustu żołnierzy misji szkoleniowej NATO i 120 żołnierzy sił specjalnych, którzy pomagają siłom irackim w oczyszczaniu okolic Mosulu z niedobitków Państwa Islamskiego.

Kanadyjska Operacja Unifier rozpoczęła się na Ukrainie w 2015 roku. Na stałe przebywa w tym kraju około dwustu kanadyjskich instruktorów wojskowych, którzy zajmują się szkoleniem żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy na jaworowskim poligonie w obwodzie lwowskim.

źródło:

Zobacz więcej