Unikatowe znalezisko z czasów Dynastii Ming w Chinach

Dynastia Ming panowała w latach 1368-1644 (fot. Shutterstock/JaysonPhotography)

Archeolodzy odkryli w południowych Chinach grobowiec z czasów panowania Dynastii Ming (1368-1644 r.) zawierający malowaną i lakierowaną drewnianą trumnę. Jest ona najlepiej zachowanym artefaktem tego rodzaju w historii chińskiej archeologii – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Odkryto kamienną tablicę z inskrypcjami z czasów dynastii Ming

Dużą kamienną płytę pokrytą znakami chińskiego pisma sprzed ponad 400 lat odkryli archeolodzy w środkowo-wschodnich Chinach – informuje serwis...

zobacz więcej

Na trumnę natrafiono w jednym z trzech grobowców z czasów Dynastii Ming, odkrytych przez naukowców na stanowisku koło jeziora Feilian w prowincji Kuejczou.

Według naukowców z Instytutu Archeologii i Reliktów Kultury Kuejczou, odkryte grobowce to prawdopodobnie miejsca pochówku członków jednej rodziny, a grobowiec z lakierowaną trumną pochodzi z czasów panowania cesarza Wanli (1572-1620 r.) i został zbudowany w 1581 roku.

Na zachowanej w doskonałym stanie trumnie namalowano postacie Czterech Mitycznych Stworzeń z mitologii chińskiej: Błękitnego Smoka, Białego Tygrysa, Szkarłatnego Ptaka i Czarnego Żółwia.

Pozostałe malowidła na trumnie przedstawiają feniksy i żurawie mandżurskie oraz karłowate drzewka bonsai.

Z ciała osoby pochowanej w grobowcu zachowały się jedynie fragmenty kości i zęby, ale archeolodzy odkryli w trumnie złote i srebrne szpilki do włosów, złote kolczyki i srebrną bransoletę.

źródło:

Zobacz więcej