Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę na orbicie

Satelita rozpocznie pracę na przełomie 2022 i 2023 roku (fot. FB/Jarosław Kacprzak)

Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę Intuiton-1 na orbicie okołoziemskiej –poinformowała gliwicka spółka KP Labs, która opracowała urządzenie do robienia zdjęć wysokiej rozdzielczości i natychmiastowego ich analizowania. Satelita rozpocznie pracę na przełomie 2022 i 2023 r.

Tak się pokonuje barierę dźwięku. NASA opublikowała fascynujące zdjęcie

Naukowcom z NASA udało się uchwycić na fotografii fale uderzeniową, która powstaje przy przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot. Zdjęcia...

zobacz więcej

– To urządzenie ma istotnie znaczenie np. dla plantatorów roślin uprawnych czy agencji rządowych, które dzięki szybkiej analizie obrazów hiperspektralnych i podjętym w porę działaniom będą w stanie np. zminimalizować skutki katastrof żywiołowych, które zagrażają plantacjom – mówi przedstawiciel KP Labs ds. komunikacji Jarosław Kacprzak.

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast.

Kacprzak zaznaczył, że satelity robiące zdjęcia są już produkowane, ale nowością polskiego rozwiązania jest możliwość przetwarzania danych bezpośrednio na pokładzie satelity.

– Dzięki temu można np. przyśpieszyć zbiory zbóż, żeby zdążyć przed nadchodzącą nawałnicą – tłumaczy.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Całe urządzenie powstało w laboratoriach naukowców z KP Labs, którzy pracę nad tym rozwiązaniem zaczęli w zeszłym roku. Koszt przedsięwzięcia wynosi 19 mln zł, a pieniądze pochodzą z Naukowego Centrum Badań i Rozwoju.

W Gliwicach powstanie obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium astronomiczne ma powstać do końca I kw. 2021 w gliwickim kompleksie naukowo-biznesowym Nowe Gliwice. Obiekt, który stanie na dachu...

zobacz więcej

Firma Clyde Space, z którą KP Labs 15 marca podpisała umowę, ma stworzyć i dostarczyć specjalną platformę satelitarną, którą będzie zawierać takie elementy jak m.in. system sterowania, komunikacji, zasilania, kontroli położenia. Szkoci mają też odpowiadać za satelity i osadzenie jej na orbicie okołoziemskiej.

– Z uwagi na tajemnicę handlową nie mogę zdradzić szczegółów umowy między KP Labs a Clyde Space, ale wartość kontraktu przekracza sumę 500 tys. funtów – powiedział Kacprzak.

Intuition-1 to nie jedyny projekt realizowany przez inżynierów KP Labs. Specjaliści z Gliwic mogą pochwalić się zwycięstwem w Copernicus Hackathon. To konkurs na najbardziej obiecującą aplikację do interpretacji danych z obrazów satelitarnych, wykorzystującą dane z europejskiej konstelacji satelitów Sentinel z programu Copernicus.

Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską.

DeepFlow – opracowane przez KP Labs zwycięskie rozwiązanie automatyzuje wyszukiwanie istotnych informacji, które są „ukryte” w różnych warstwach zdjęć satelitarnych, nadsyłanych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Pozwoli to interpretować dane obrazowe w celu ich wykorzystania np. w rolnictwie, przemyśle czy ochronie zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej