Raport

Epidemia koronawirusa

Norwegia oskarża Rosję o sabotaż w trakcie manewrów NATO

Zeszłoroczne ćwiczenia NATO były największymi od dziesięcioleci (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Norwegia ma „elektroniczny dowód” na to, że podczas ostatnich gier wojennych NATO rosyjskie siły zakłóciły działanie GPS. Oslo zażądało wyjaśnień od swojego wschodniego sąsiada, poinformował minister obrony Norwegii – podaje Agencja Reutera.

Norwegia uznaje zakłócanie GPS podczas ćwiczeń NATO za poważny problem

W dorocznym raporcie opublikowanym w poniedziałek norweskie służby wywiadowcze podkreśliły, że zakłócenie w 2018 r. GPS podczas ważnych ćwiczeń...

zobacz więcej

Zarówno Finlandia, jak i Norwegia deklarowały w listopadzie, że Rosjanie mogą celowo zakłócać sygnały GPS przed i w trakcie manewrów wojskowych, co może wpłynąć również na nawigację cywilnego ruchu lotniczego nad Arktyką. Oba nordyckie państwa zaprotestowały przeciw działaniom Rosji, która zdementowała ich oskarżenia.

– Rosja poprosiła nas o potwierdzenie naszych zarzutów. Daliśmy im dowód – powiedział dziennikarzom norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen, dodając, że polegał on na pomiarach pokazujących zakłócenie sygnałów.

– Rosjanie powiedzieli: „Dziękujemy, wrócimy, gdy nasi eksperci przejrzą ten materiał” – powiedział. Zapytany, czy Rosja mogłaby celowo celować w Norwegię, minister powiedział: „Ćwiczyli bardzo blisko granicy i wiedzieli, że wpłynie ich działania wpłyną na to, co dzieje się po jej drugiej stronie”.

Zeszłoroczne ćwiczenia NATO w Norwegii były największymi od dziesięcioleci. Zaangażowały one siły z 31 krajów, odbywających się na obszarze rozciągającym się od Morza Bałtyckiego do Islandii. Wzięła w nich udział również Finlandia, mimo że nie jest członkiem sojuszu.

źródło:
Zobacz więcej