Minister rozwoju: W ostatnim 30-leciu nie było tak dobrych wskaźników gospodarczych

Minister Kwieciński wystąpił podczas sesji inaugurującej obrady XXVI Forum Gospodarczego Welconomy Forum (fot. TT/Welconomy)

Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie – powiedział w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny także z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Szef MSZ: Polska jest krajem cieszącym się coraz większym szacunkiem

zobacz więcej

– Mamy nie tylko bardzo wysoki wzrost gospodarczy, ale również niskie bezrobocie. Zatrudnienie w naszej gospodarce cały czas rośnie. Mamy bardzo pozytywny stosunek społeczeństwa do tego, co dzieje się w naszym kraju – mówił Kwieciński na sesji inaugurującej obrady XXVI Forum Gospodarczego Welconomy Forum in Toruń.

Podkreślił, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bardzo ważnym wskaźnikiem jest to, ile środków zostaje w gospodarstwach domowych.

– To dla nas najważniejszy wskaźnik – ile zostaje w kieszeniach nas, Polaków, dzięki wzrostowi gospodarczemu. Najważniejszym wyzwaniem jest dla nas przestawienie naszej gospodarki na tory innowacyjności. Mimo dobrych ocen gospodarczych trzeba nadal podkreślić, że w obszarze innowacyjności coś drgnęło, ale jeszcze nie jest to poziom innowacyjności, który chcielibyśmy mieć – dodał Kwieciński.

Wskazał także, że 2019 r. będzie istotny dla gospodarek wielu państw, także z uwagi na brexit i wybory do Parlamentu Europejskiego.

Kwieciński: Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-13

Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-13 – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński....

zobacz więcej

– To, co dzieje się dzisiaj w Wielkiej Brytanii, jest zaprzeczeniem racjonalności tego państwa. Mamy nadzieję, że nie będzie miał miejsca tzw. twardy brexit, bo on miałby nie tylko bardzo przykre konsekwencje dla gospodarki brytyjskiej, ale także dla innych gospodarek europejskich, w tym polskiej. Bardzo istotne jest także to, że zmieni się scena polityczna w UE. Już pod koniec maja będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Już teraz widzimy, że on nie będzie taki sam, jak do tej pory. Będzie miał inną strukturę. Będziemy też mieli nową Komisję Europejską. To będzie bardzo ważny rok dla UE – ocenił minister.

W sesji plenarnej, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, wziął udział także m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wśród tematów poruszanych w sesjach panelowych przez uczestników gospodarczego forum będą m.in.: wygląd miast przyszłości, związek między przemysłem obronnym a gospodarką opartą na wiedzy, finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw czy wykorzystanie innowacyjności dla zrównoważonego rozwoju.

źródło:

Zobacz więcej