RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tablice al. Armii Ludowej zaklejone napisami „ul. Lecha Kaczyńskiego”

Tablice ulicowe alei Armii Ludowej w warszawskim Śródmieściu zaklejono napisami "ul. Lecha Kaczyńskiego" (fot. PAP/Piotr Nowak)

Tablice ulicowe alei Armii Ludowej w warszawskim Śródmieściu zaklejono napisami „ul. Lecha Kaczyńskiego” – poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Karolina Gałecka. Potwierdziła, że zasłonięto 14 tablic na skrzyżowaniu al. Armii Ludowej z ul. Waryńskiego, Polną, Sempołowską i Mokotowską. Tablice nie zostały uszkodzone; pracownicy ZDM usuwają z nich okleinę.

Warszawa: wróciły tablice ku czci stalinowskiej formacji zbrojnej

Komunistyczne nazwy ulic wracają na tablice stołecznego systemu informacji. Publicysta TVP Info Daniel Liszkiewicz opublikował nagranie, na którym...

zobacz więcej

ZDM nazwę alei zmienił w lutym po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w grudniu zeszłego roku podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną – w tym uchylenie zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

NSA wskazywał, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, a sporządzenie opinii IPN – na której oparto te zarządzenia – było niewłaściwe. Uchylenia zmian tamtych nazw stały się wówczas prawomocne.

Po tej decyzji ZDM był zobligowany do przywrócenia wcześniejszego oznakowania dla 44 ulic. – Prace obejmują 423 sztuki tablic ulicowych, 22 sztuki rozprowadzenia ruchu pieszego i 14 sztuk kasetonów w przejściach podziemnych. Koszty oszacowano na ok. 150 tys. zł – podała Gałecka.

Rzeczniczka przekazała także, że zdemontowane tablice ulicowe przechowywane są w magazynie.

IPN: Apelujemy do władz Warszawy, aby nie przywracały symboli zniewolenia

IPN zaapelował do władz Warszawy, by – po wyroku NSA – w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności i niezależnie od bieżących sporów politycznych...

zobacz więcej

– Procedura związana ze zdemontowanymi tablicami była i jest zawsze taka sama. Po pewnym czasie są niszczone. Nie możemy przechowywać wszystkich tablic zdemontowanych na przestrzeni wielu lat ze względu na ograniczone zasoby magazynowe – wskazała.

Gałecka zwróciła uwagę, że w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania, czy jest możliwość sprzedania tablic bądź przekazania ich na cele charytatywne.

– Nie możemy tego zrobić – zaznaczyła. Jak wyjaśniła, tablice jako część Miejskiego Systemu Informacji są znakiem zastrzeżonym. – MSI w swoim założeniu służy do informowania mieszkańców, a nie do celów pamiątkowych czy kolekcjonerskich – dodała.

Podkreśliła, że w przypadku przekazania tablic osobom prywatnym bądź fundacjom mogłoby dojść do umieszczenia przez nie tych tablic w przestrzeni miejskiej.

– Nasuwa się pytanie - kto będzie za to odpowiadał? Trudno będzie w takiej sytuacji zapanować nam Miejskim Systemem Informacji – zauważyła rzeczniczka.

– Odpowiadamy za prawidłowe nazewnictwo w przestrzeni miejskiej. Gdy karetka pogotowia nie znajdzie prawidłowego adresu, bo ktoś postanowi zamontować ponownie nieobowiązującą już nazwę ulicy, odpowiadamy za to prawnie – zaznaczyła Gałecka.

Koniec dekomunizacji w Warszawie. Wracają stare nazwy ulic

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w piątek wyroki WSA o uchyleniu ponad 40 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku...

zobacz więcej

Rzecznika wskazała także, że chęć odkupienia tablic zgłasza wiele osób. Jej zdaniem „przekazanie jednej osobie będzie generowało niezadowolenie drugiej” i trudno w związku z tym dokonywać weryfikacji.

– To może rodzić kolejne nieporozumienia, których chcemy uniknąć. Unikamy sytuacji, w których ktokolwiek zarzuciłby nam w takiej sytuacji jakąkolwiek stronniczość – dodała.

Na początku marca prezydent Warszawy zapewnił, że w jego ocenie Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie. Zapowiedział, że w tej sprawie „złoży konkretną propozycję”, ale po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Na 20 marca oraz 3 i 10 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył terminy rozpoznania ostatnich pięciu skarg kasacyjnych dotyczących orzeczeń WSA w sprawach zarządzeń wojewody o zmianach nazw stołecznych ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną.

źródło:

Zobacz więcej