Raport

Epidemia koronawirusa

Afera podkarpacka: była prokurator skazana na sześć lat więzienia

Była prokurator apelacyjna w Rzeszowie Anna Habało została skazana na sześć lat pozbawienia wolności. Była oskarżona m.in. o korupcję i powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. Wyrok Sądu Rejonowego w Tarnowie jest nieprawomocny.

Jest wyrok ws. jednego z wątków afery podkarpackiej

Na karę półtora roku w zawieszeniu na trzy lata skazał Sąd Rejonowy w Rzeszowie byłego funkcjonariusza ABW i CBA Macieja D. za przyjęcie co...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik prasowy ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Tarnowie Tomasz Kozioł, Anna Habało została uznana za winną zarzucanych jej czynów. Była prokurator apelacyjna w Rzeszowie otrzymała karę sześciu lat pozbawienia wolności, 100 stawek dziennych grzywny (po 50 zł każda). Ma także zakaz zajmowania stanowisk związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa (w tym m.in. sędziego, adwokata, prokuratora, radcy prawnego notariusza, komornika) przez 10 lat.

Była prokurator musi zapłacić koszty sądowe – 3 tys. zł. Tarnowski sąd orzekł też przepadek równowartości korzyści majątkowej odniesionej z tych przestępstw – w przypadku jednego przestępstwa jest to 60 tys. zł, w przypadku innego – 7393 zł.

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońcy zapowiedzieli apelację.

Anna Habało, która prokurator apelacyjną w Rzeszowie była od grudnia 2007 r., w czerwcu 2016 r. została prawomocnie wydalona z zawodu. Podczas przesłuchań w prokuraturze i w sądzie nie przyznała się do winy.

Anna Habało była jedną z ponad 20 osób podejrzanych w wielowątkowym śledztwie dotyczącym afery podkarpackiej. Prokuratura zdecydowała wyłączyć jej sprawę i skierować przeciwko niej akt oskarżenia.

Akta byłego TW związanego z aferą radomską były w zbiorze zastrzeżonym IPN

Andrzej W., którego nazwisko przewija się w kontekście afery radomskiej to TW Roman, zarejestrowany współpracownik SB. Fakt ten odkryła...

zobacz więcej

W akcie oskarżenia Annie Habało przedstawiono sześć zarzutów. Dwa z nich dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych – łącznie 170 tys. zł, markowych alkoholi oraz usługi budowlanej od podkarpackiego przedsiębiorcy z branży paliwowej Mariana D. W zamian za łapówki Habało, która powoływała się na wpływy w instytucjach państwowych (m.in. w prokuraturze i Izbie Skarbowej), miała podejmować się załatwiania dla tego biznesmena różnych spraw.

Zarzuty wobec Anny Habało dotyczyły również kierowania aktów oskarżenia w sprawach inicjowanych przez D., wywierania wpływu na dyrektora Izby Skarbowej w celu uzyskania pozytywnych decyzji podatkowych, a także załatwienia pozytywnej oceny egzaminu adwokackiego dla córki D.

Kolejne dwa zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej oraz wpłynięcia w ten sposób na przebieg konkursów na stanowiska urzędnicze w ówczesnej Prokuraturze Apelacyjnej w Rzeszowie.

Piątym zarzucanym Annie Habało przestępstwem było przedłożenie fałszywych dokumentów w celu uzyskania 350 tys. zł pożyczki z Ministerstwa Sprawiedliwości, a szóstym – złożona prokuratorowi obietnica awansu w zamian za doprowadzenie do uchylenia decyzji o karze pieniężnej nałożonej na jednego z biegłych.

Oskarżona od połowy 2016 r. do początku 2018 r. przebywała w areszcie (ze względu na stan zdrowia – w warunkach szpitalnych). Później sąd zastosował wobec oskarżonej dozór policyjny.

źródło:
Zobacz więcej