„Nie głosuj, będzie niebezpiecznie”. Ktoś dzwoni do Ukraińców i mówi, żeby nie szli na wybory

Ludzie zgromadzeni na wiecu wyborczym prezydenta Petra Poroszenki (fot. STR/NurPhoto/Getty Images)

Przed wyznaczonymi na koniec marca wyborami prezydenckimi na Ukrainie obywatele tego kraju odbierają telefony z ostrzeżeniami, by nie szli na głosowanie ze względu na grożące im niebezpieczeństwo. To prowokacja – oświadczyło tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych.

Wybory prezydenckie na Ukrainie: zarejestrowano ponad 80 kandydatów

W nocy z niedzieli na poniedziałek na Ukrainie minął termin zgłaszania kandydatów do wyborów prezydenckich. W centralnej komisji wyborczej w...

zobacz więcej

– Ludzi straszy się tym, że w lokalach wyborczych może dojść do bójek, starć, wybuchów itp. Apelujemy do obywateli Ukrainy: nie poddawajcie się tym prowokacjom, jesteście dobrze chronieni i mamy wystarczająco dużo sił, by wybory odbyły się spokojnie i legalnie – powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Iwan Stojko.

W jego ocenie kampania, w sprawie której policja prowadzi już śledztwo, ma doprowadzić do obniżenia frekwencji wyborczej. Stojko poinformował także, że policja otrzymała dotychczas ponad 3,3 tys. zawiadomień o naruszeniach ordynacji wyborczej; w 175 sprawach wszczęte zostało postępowanie, a 24 osobom postawiono zarzuty.

Inny przedstawiciel MSW Ukrainy Iwan Warczenko zwrócił uwagę, że głosowanie w wyborach prezydenckich jest tajne, a wyborcy nie mogą informować osób trzecich, którego z kandydatów poparli. Ostrzeżenia te mają zapobiec kupowaniu i sprzedawaniu głosów podczas wyborów.

– Nie macie prawa fotografować listy do głosowania i nie możecie pokazywać jej podczas głosowania, gdyż w ten sposób łamiecie tajemnicę głosowania. Żadnych selfie w kabinach do głosowania – uprzedził Warczenko.

Wybory prezydenckie na Ukrainie zaplanowano na 31 marca. Startuje w nich 39 kandydatów. Czołowe miejsca w sondażach przedwyborczych zajmują: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, urzędujący szef państwa Petro Poroszenko i była premier Julia Tymoszenko. Pierwsza tura głosowania najprawdopodobniej nie przyniesie rozstrzygnięcia. Drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia.

źródło:

Zobacz więcej