Rośnie sprzedaż aut elektrycznych

Spadła liczba sprzedanych hybryd na korzyść aut elektrycznych (fot. Shutterstock/Scharfsinn)

W lutym tego roku o 68 proc. wzrosła sprzedaż aut elektrycznych w ujęciu rocznym – podała firma Exact Systems. Dodała, że kołem zamachowym rynku pozostają firmy, które wciąż kupują więcej samochodów niż klienci indywidualni.

Już także autostrady nie dla starszych diesli

Niemieckie miasta Essen i Gelsenkirchen muszą przygotować się na wprowadzenie zakazu jazdy dla starszych aut z silnikami wysokoprężnymi. Obejmie on...

zobacz więcej

Jak poinformował Exact Systems (ES), w lutym w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano 43 tys. 764 nowych samochodów osobowych, czyli o 3,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2018 r. Podkreślono, że to najlepszy lutowy wynik w ostatnich 10 latach.

Dodano, że w porównaniu z mnionym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 22,9 proc. do 21,2 proc.), a zwiększył – silników benzynowych (z 71,5 proc. do 73,9 proc.).

Eksperci ES wskazali, że z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że z salonów w Polsce wyjechało niespełna 1,4 tys. hybryd, czyli o 13,6 proc. mniej wobec lutego 2018 r. „Spadek ten częściowo udało się skompensować wyższą dynamiką sprzedaży aut z napędem elektrycznym, których kupiono 151 sztuk, co daje wzrost o 68 proc. w porównaniu do 2018 r.” – czytamy w komunikacie.

ES podkreślił, że mimo wejścia w życie w tym roku noweli przepisów leasingowych, nie nastąpił spadek sprzedaży najdroższych pojazdów. „Wbrew obawom, wróciliśmy na ścieżkę wzrostu z 2018 r., gdy segment marek premium rósł szybciej niż średnia rynkowa” – zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Exact Systems Paweł Gos.

Jak dodał, po stagnacji w styczniu powrócił optymizm, głównie dzięki wzrostowi rejestracji rdr marek premium i aut elektrycznych.

„Liczba samochodów marek premium wyniosła 5,8 tys. szt., co oznacza wzrost o 18,2 proc. r/r oraz o 12,2 proc. w porównaniu do stycznia” – podano.

Z informacji ES wynika, że kołem zamachowym rynku pozostają firmy, które stanowią ponad 64 proc. kupujących. Niespełna 36 proc. nabywców to klienci indywidualni.

źródło:

Zobacz więcej