Ominęli opuszczone rogatki i wjechali wprost pod pędzący pociąg

Policjanci podkreślają, że 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców (fot. Janusz Mazurek/Życie Siedleckie)

Do tragicznego wypadku doszło na przejeździe kolejowym w Opolu-Świerczynie (pow. siedlecki). 31-letni kierowca bmw ominął opuszczone półrogatki i został uderzony przez pociąg, który jechał 160 km/h. – Samochód dosłownie rozpadł się w powietrzu. Przekoziołkował i spadł do rowu z wodą kołami do góry – powiedział portalowi tvp.info jeden ze świadków zdarzenia. Kierowca bmw zmarł. A 27-letni pasażer walczy o życie.

Pociąg relacji Warszawa-Łuków jechał z prędkością 160 km/h. Pod rozpędzoną maszynę, mimo opuszczonych półrogatek, wjechało bmw.

Samochód odbił się od pociągu, gubiąc silnik i inne części. – Przekoziołkował i zatrzymał się w rowie z wodą – mówi nam jeden ze świadków. Jego zdaniem, gdyby na miejsce szybko nie dojechali strażacy, osoby zakleszczone we wraku mogłyby się utopić.

Auto prowadził 31-letni mężczyzna. Razem z nim jechał też 27-letni pasażer. Obu z miejsca wypadku zabrały karetki. Jednak w trakcie transportu kierowca bmw zmarł. 27-latek wciąż walczy o życie w szpitalu.

– 80 pasażerów pociągu musiało przesiąść się do autobusu. Maszynista i obsługa pociągu byli trzeźwi – powiedziała kom. Agnieszka Świerczewska z mazowieckiej policji. Policjanci apelują o rozsądek i podkreślają, że 98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Najczęściej dochodzi do ignorowania znaku stop, prób przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijania półrogatek.

Służby zwracają też uwagę, że na przejazdach kolejowych pojawiły się specjalne żółte naklejki, które mają ułatwić identyfikację przejazdu. Umieszczono na nich podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia kierowca po połączeniu się z numerem alarmowym powinien podać indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

(fot. Policja Mazowiecka)

źródło:
Zobacz więcej