Polscy architekci zaprojektują muzeum Lema w Krakowie. Inwestycja ma kosztować 105 mln zł

Inwestycja jest szacowana na około 105 mln zł (proj. JEMS Architekci)

W budynku krakowskiego Składu Solnego ma wkrótce powstać Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem. Ekipa JEMS Architekci wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenów na krakowskim Zabłociu – podaje portal Noizz.

Premiera „Kuriera”. Prezydent: Cieszę się, że takie filmy są realizowane

Życiową misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego była wolna Polska – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski na premierze filmu...

zobacz więcej

Do najbardziej znanych budynków, jakie zaprojektowała firma JEMS Architekci, należą m.in. siedziba Agory, Hala Koszyki, poznański Pixel, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy Hotel Vienna House Mokotów.

Inwestycja jest szacowana na około 105 mln zł. Najważniejszą jej częścią będzie multimedialna wystawa stała, która zostanie zbudowana wokół zagadnień, które były ważne dla Stanisława Lema, takich jak postęp technologiczny, przypadek, ewolucja, obcość i granica poznania. Zaprojektuje ją studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem.

W muzeum znajdzie się także aula na 400 osób, księgarnia, mediateka, czytelnia i przestrzeń coworkingowa.

Kapa liturgiczna z tureckiej tkaniny. Dar króla po wiktorii wiedeńskiej

Kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., którą ofiarował król Jan III Sobieski jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii...

zobacz więcej

– Punktem wyjścia dla naszego projektu był istniejący zabytkowy budynek Składu Solnego. Nowa część powiela jego strukturę złożoną z dosyć regularnej siatki słupów i sklepień. Skopiowaliśmy ten układ kilkukrotnie, tworząc wnętrze, w którym zaciera się granica pomiędzy fragmentami istniejącymi i projektowanymi. Chcieliśmy, żeby budynek miał w sobie elementy kojarzące się z twórczością Lema, stąd jego matematyczny i dosyć abstrakcyjny charakter – mówi Łukasz Stępnik z JEMS Architekci.

– Nasza propozycja nie ma frontu czy typowej elewacji – jest bardziej czymś w rodzaju systemu, który nie ma początku ani końca oraz może rozrastać się we wszystkich kierunkach. Ta modułowość pozwala także w bardzo elastyczny sposób dostosowywać wnętrze do różnorodnych potrzeb aranżacyjnych. Nieco inny charakter ma poziom -1, na którym ma znaleźć się część wystawy poświęconej Lemowi. Jego pofalowana podłoga ma tworzyć wrażenie odrealnienia, przeniesienia się na inną planetę. Do tego wnętrza nawiązują też elementy zagospodarowania terenów zewnętrznych – zielone górki, które izolują od hałasu i prowokują do różnorodnych aktywności – dodaje.

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem zostanie otwarte w 2023 roku, już teraz zostało okrzyknięte „flagową instytucją kulturalną ostatnich lat”.

Strefa wejściowa (proj. JEMS Architekci)

źródło:
Zobacz więcej