RAPORT

Pogarda

Francja: Rząd wprowadzi „nowe, odpowiednie do sytuacji środki” po zamieszkach w Paryżu

Bilans sobotnich wydarzeń, wskutek których ucierpiała część Pól Elizejskich, to zniszczenia w 80 sklepach i innych lokalach (fot. Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)
Bilans sobotnich wydarzeń, wskutek których ucierpiała część Pól Elizejskich, to zniszczenia w 80 sklepach i innych lokalach (fot. Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Narastająca przemoc podczas cotygodniowych protestów „żółtych kamizelek”, która w sobotę przybrała szczególnie groźną formę na Polach Elizejskich, skłoniła rząd francuski do rewizji krytykowanej przez opozycję strategii w zakresie utrzymania bezpieczeństwa.

Lewicowe bojówki palą Paryż. Są głosy, żeby wprowadzić stan oblężenia

Po kolejnych sobotnich protestach we Francji w sieci pojawiła się nowa porcja filmów rejestrujących brutalne zachowania i akty wandalizmu. Podczas...

zobacz więcej

Premier Eduard Philippe zwołał w niedzielę w Pałacu Matignon posiedzenie kryzysowe z udziałem szefa MSW Chiristophe'a Castanera i minister sprawiedliwości Nicole Belloubet, aby dokonać analizy sytuacji i zastosować odpowiednie środki dla zapobieżenia powtórce z sobotnich wydarzeń.

Uczestnicy spotkania ocenili zamieszki podczas demonstracji jako „nacechowane niemożliwą do zaakceptowania przemocą wobec mienia i osób, które wymagają najbardziej zdecydowanego potępienia”. Postanowili niezwłocznie zaostrzyć środki stosowane przeciwko przemocy „żółtych kamizelek”.

Bilans sobotnich wydarzeń, wskutek których ucierpiała część Pól Elizejskich, to zniszczenia w 80 sklepach i innych lokalach. Manifestanci podpalali kioski i dewastowali sklepy, w których sprzedawane są marki luksusowe. W niektórych wypadkach doszło wręcz do zdemolowania lokali oraz fizycznego zagrożenia dla obecnych tam osób.

Media oceniają te akty przemocy jako „nienotowane od grudnia”.

Po wydarzeniach z 1 grudnia siły operacyjne zostały gruntownie dostosowane do sytuacji – podkreślono w komunikacie po spotkaniu rządu. Zapowiedziano, że premier Philippe przedstawi w poniedziałek prezydentowi Emmanuelowi Macronowi propozycje w sprawie podjęcia nowych, odpowiednich do sytuacji środków, które „zostaną zastosowane w następnych godzinach z całą stanowczością”.

Protesty „żółtych kamizelek” rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku. Ruch ten odrzuca politykę gospodarczą Macrona, nastawioną – jak twierdzi – na duże koncerny i bogatych kosztem zwykłych pracowników. Domaga się podniesienia płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej