Premier: Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy

Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy; polska wieś daje nam siłę, charakter, ogromną radość i moc czerpaną z tradycji, polskiej kultury i z chrześcijaństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Chodzenie z kogutkiem, zdobienie palm. „Wielkanoc na Mazowszu” w Muzeum Wsi

W 11 zagrodach i dwóch dworach szlacheckich można oglądać m. in. tzw. chodzenie z gaikiem czy kogutkiem, strojenie wielkanocnych palm i inne dawne...

zobacz więcej

W niedzielę premier bierze udział w uroczystościach z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Łowiczu.

– Lubię patrzeć na zwycięskie drużyny (...). Nasza wspaniała drużyna polskich sołtysów też (...) będzie spełniać marzenia, będzie walczyć o Polskę naszych marzeń, razem z nami, razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli – mówił szef rządu. Podziękował sołtysom za wszystko, co robią.

Morawiecki ocenił, że w Polsce „przepiękna jest różnorodność”. – To, że wszyscy z różnych stron składamy się na jedną naszą wspaniałą ojczyznę, na Rzeczpospolitą Polską, że dbamy o to – coraz lepiej, coraz sprawniej – żeby ona była bardziej silna, dostatnia, ale też dbająca o swoje tradycje, o swoje korzenie, tak jak dbają o te tradycje nasze wspaniałe panie z kół gospodyń wiejskich i nasi sołtysi – podkreślił premier.

Według Morawieckiego, bycie sołtysem to „ciężki kawałek chleba, trzeba siły i wytrwałości”.

Premier wyraził również radość, że polska wieś i polskie rolnictwo „w trudnych warunkach dają sobie radę coraz lepiej w Europie”.

– Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy. Jestem o tym przekonany. Polska wieś daje nam siłę, charakter, ogromną radość i moc czerpaną z tradycji i polskiej kultury, z chrześcijaństwa – zaznaczył Morawiecki.

Premier podziękował również ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, który – jak mówił – „jest ze wszystkich stron atakowany”.

– Naprawdę wypełnia bardzo trudną rolę, bardzo dobrze ją wypełnia – oświadczył premier.

Europejskie Forum Rolnicze. Wspólna Polityka Rolna kluczowa dla Polski

Wspólna Polityka Rolna UE jest jednym z kluczowych elementów polityki państwa polskiego, dlatego zabiegamy, by była ona wzmacniana. WPR musi być...

zobacz więcej

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podczas uroczystości zapewnił, że rząd PiS będzie wspierał mieszkańców wsi.

– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się wspierać polskich rolników. Bo tu bije serce Polski. Tu bije serce naszych rodzin – podkreślił Brudziński.

– Chcę zapewnić, że tak jak mieszkańcy Polski metropolitalnej (...) mają prawo do bezpieczeństwa, takie same prawo do bezpieczeństwa mają mieszkańcy Polski powiatowej i gminnej. Stad nasze działania, żeby przywracać posterunki policji, żeby wspierać ochotnicze straże pożarne – dodał.

Brudziński zaznaczył też, że „dzięki programowi modernizacji służb mundurowych do OSP popłynie w tym czteroleciu 500 mln zł”. Wskazał przy tym, że w 2018 r. OSP otrzymały ponad 340 mln zł.

– Daję państwu słowo, będziemy zabiegać o to, aby polska wieś była nie tylko spokojna, nie tylko zasobna, ale również była bezpieczna. Bo jest najpiękniejsza i najsmaczniejsza – stwierdził szef MSWiA.

Mocne uderzenie PiS: nowe „500 plus”, program dla młodych i pieniądze dla emerytów

Program „500 plus” od pierwszego dziecka – to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS – ogłosił podczas konwencji w Warszawie Jarosław...

zobacz więcej

Na spotkaniu w Łowiczu przemawiał też minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wyraził wdzięczność premierowi i innym ministrom, że może „realizować program PiS, który wsparcie wsi uczynił jednym z głównych priorytetów”.

– Wielkie programy społeczne, które realizujemy, adresowane do polskich rodzin, dzieci, ludzi starszych, przywracanie elementarnego poczucia bezpieczeństwa na obszarach wielskich, przywracanie funkcji Poczty Polskiej, łączności lokalnej, transportu publicznego, to wszystko sprawia, że wieś staje się coraz bardziej dobrym miejscem do życia – mówił Ardanowski.

Zauważył, że „sołtysi najlepiej wiedzą, że to, co w mieście przychodzi dużo łatwiej, na wsi trzeba wypracować” i konieczna jest aktywność społeczna.

– Wodociągi, kanalizacja, zbiórka i segregacja odpadów, szerokopasmowy internet, dobrej jakości droga, bezpieczeństwo - to łatwo nie przychodzi – dodał.

Wyraził nadzieję na sukces w rozmowach o przyszłym budżecie na wspólną politykę rolną.

– Gdyby nie wieś polska, przywiązanie do ziemi, patriotyzm i religia katolicka, nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy, wspólnotą narodową – zwrócił się do sołtysek i sołtysów.

źródło:

Zobacz więcej