Indonezja: Kilkadziesiąt ofiar powodzi na wschodzie kraju

Gwałtowne deszcze były również przyczyną powodzi w centrum kraju na początku marca (fot. RIAU IMAGES / Barcroft Media via Getty Images)

Co najmniej 42 osoby zginęły, a ponad 20 zostało poważnie rannych w wyniku powodzi, które nawiedziły najdalej na wschód wysuniętą prowincję Indonezji, Papuę – poinformowała w niedzielę lokalna placówka indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych.

Tragedia w biedaszybie. Dziesiątki górników przysypanych w kopalni złota

Co najmniej 60 osób pracujących w nielegalnej kopalni złota na indonezyjskiej wyspie Celebes zostało przysypanych i znajduje się pod ziemią. To...

zobacz więcej

Nagłe powodzie w pobliżu miasta Jayapura, stolicy prowincji Papua, wywołał ulewny deszcz, który zaczął padać w sobotę. Pod wodą znalazło się wiele wiosek położonych w tym regionie.

Indonezja jest archipelagiem podatnym na katastrofy. Powodzie i osunięcia ziemi dotykają Indonezję co roku podczas pory deszczowej, która w tym kraju trwa od grudnia do lutego. Rok 2018 był najcięższym od ponad dekady – w serii trzęsień ziemi i uderzeń tsunami w różnych regionach kraju zginęło ponad 3200 osób. W wyniku tsunami, które 22 grudnia zostało wywołane przez erupcję wulkanu Krakatau, zginęło co najmniej 429 osób.

W powodziach i osunięciach ziemi w październiku ub. r. śmierć poniosło ponad 20 osób na wyspie Sumatra, a w czerwcu 2016 r. – prawie 50 osób w środkowej części Jawy.

źródło:

Zobacz więcej