Prawica pozbyła się Vaclava Klausa juniora. „Szkodził partii”

Poseł Vaclav Klaus junior został wykluczony z szeregów Obywatelskiej Partii Demokratycznej (fot. PAP/CTK Photo/Katerina Sulova)

Poseł Vaclav Klaus junior, syn byłego prezydenta Czech Vaclava Klausa, założyciela prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), został w sobotę wykluczony z jej szeregów. Klub ODS dystansował się od Klausa już w środę, gdy w dyskusji na temat ustawy związanej z przepisami o RODO polityk porównał proces ustawodawczy do decyzji komitetów żydowskich, które zatwierdzały listy osób przeznaczonych do obozów koncentracyjnych.

Zeman wygrał dzięki głosom postkomunistów i skrajnej prawicy

Milosz Zeman wygrał w sobotę drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach głównie dzięki poparciu sympatyków i członków partii komunistycznej oraz...

zobacz więcej

Przewodniczący ODS Petr Fiala powiedział, że od dłuższego czasu „rozchodziły się” poglądy Klausa juniora i partii. Decyzja o wykluczeniu syna byłego prezydenta zapadła jednomyślnie na posiedzeniu kierownictwa ODS. Klausa juniora nie zaproszono na posiedzenie.

Tracąc członkostwo w partii, Klaus automatycznie stracił także członkostwo w klubie poselskim ODS. Najprawdopodobniej przestanie także pełnić funkcję przewodniczącego jednej z komisji parlamentarnych.

Klub poselski ODS dystansował się od Klausa już w środę, gdy w dyskusji podczas uchwalania ustawy związanej z unijnymi przepisami o RODO polityk porównał proces ustawodawczy do decyzji komitetów żydowskich, które zatwierdzały listy osób przeznaczonych do transportów do nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Klub wezwał go do rezygnacji, a Klaus odmówił, chociaż przyznał, że porównanie, którego użył, „było może zbyt drastyczne”.

Posłowie ODS przywołali także inne wypowiedzi posła, które szkodziły partii. Przypomnieli podważanie sensu misji czeskich żołnierzy w Afganistanie oraz poparcie, jakiego Klaus junior udzielał kandydatowi konkurencyjnej partii Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD) w wyborach senackich.

Źródła agencji CTK podały, że na zamkniętym posiedzeniu kierownictwa ODS przytoczono dziesięć przykładów niezgodnego z linią partii działania Klausa.

Klaus junior był członkiem ODS od 2002 r. W 2007 r. w proteście przeciwko ówczesnemu przewodniczącemu Miroslavowi Topolankowi zrezygnował z członkostwa. Przed trzema laty wrócił, został posłem i przewodniczącym komisji oświaty. W wyborach znalazł się na trzecim miejscu listy kandydatów, ale dostał więcej głosów niż jego partyjni koledzy.

– W ODS jest grupa zasłużonych funkcjonariuszy, którzy doprowadzili partię z 30 proc. poparcia do sześciu – odpowiadał Klaus junior na medialną krytykę po najnowszej kontrowersyjnej wypowiedzi. Miał także powiedzieć, przypominając rolę ojca w założeniu ODS, że partia powstała w kuchni jego domu, a on jedynie szanuje zasady, które legły u jej podstaw.

Ojciec polityka, były prezydent, stwierdził, że członkowie klubu poselskiego ODS nie mają nic wspólnego z pierwotną partią, i zasugerował, że powinna powstać nowa prawicowa partia polityczna. „Wielu z nas długo stawiało na ODS. Teraz chyba już każdy wie, że tego robić nie należy” – napisał były prezydent w oświadczeniu opublikowanym przez instytut swojego imienia.

źródło:

Zobacz więcej