Albania: Starcia opozycji z policją

Policjanci rozpędzili tłum, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych. Kilku demonstrantów odniosło obrażenia (fot. PAP/EPA/Malton Dibra)

Sympatycy albańskiej opozycji starli się w sobotę z policją w Tiranie, usiłując wedrzeć się do gmachu parlamentu podczas protestu przeciwko rządowi, któremu zarzucają korupcję i powiązania z przestępczością zorganizowaną.

Protesty antyrządowe w Albanii. Próba szturmu na gmach parlamentu

W Tiranie odbyła się kolejna manifestacja przeciwko rządowi premiera Albanii Ediego Ramy. W tej trakcie doszło do starć z policją, która użyła gazu...

zobacz więcej

Tysiące zwolenników centroprawicowej Albańskiej Partii Demokratycznej (PDSh) zebrało się najpierw na głównym bulwarze Tirany, przed kancelarią socjalistycznego premiera Ediego Ramy, głośno domagając się jego ustąpienia.

Następnie uczestnicy protestu, z przewodniczącym PDSh Lulzimem Bashą na czele, przemaszerowali do gmachu parlamentu i próbowali się przedrzeć przez blokadę, którą zorganizowała tam policja.

Policjanci rozpędzili ich, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych. Kilku demonstrantów odniosło obrażenia.

Opozycja, której deputowani złożyli mandaty poselskie, odmawia dialogu z Ramą, domaga się powołania rządu tymczasowego bez obecnego premiera; taki rząd miałby przygotować przedterminowe wybory.

– Nie mamy alternatywy dla protestowania, dopóki nie przywrócimy demokracji i rządów prawa – powiedział Basha agencji Associated Pres przed demonstracją.

Poseł zaatakował premiera atramentem. Parlament przerwał obrady [WIDEO]

Skandal w albańskim parlamencie. Sesja została przerwana, po tym jak opozycyjny deputowany oblał premiera Ediego Ramę atramentem znajdującym się w...

zobacz więcej

Po ok. 40 minutach przed gmachem parlamentu Basha poprowadził demonstrantów do swojej siedziby, zapowiadając kontynuowanie codziennych protestów „w każdym mieście, dzielnicy, na każdej ulicy, w każdym domu i w każdej wsi”. Podkreślił, że masowe protesty są jedynym sposobem na przywrócenie demokracji.

Zwracając się do społeczności międzynarodowej, Basha apelował, by słuchać „głosu ludu”, a nie „skorumpowanego autokraty Ediego Ramy”.

Postkomunistyczna Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) Ediego Ramy jest głęboko zwaśniona z PDSh od czasu upadku komunizmu w Albanii przed prawie trzema dekadami.

Od 2009 r. Albania jest członkiem NATO, a od 2014 r. ma status kandydata do członkostwa w UE. Negocjacje akcesyjne mają się jednak rozpocząć najwcześniej pod koniec bieżącego roku, z powodu opieszałości władz albańskich we wdrażaniu niezbędnych reform.

źródło:

Zobacz więcej