SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zmarł Grzegorz Ilka, działacz opozycji demokratycznej w PRL

W 2016 r. Grzegorz Ilka został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (fot. IPN)
W 2016 r. Grzegorz Ilka został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (fot. IPN)

Zmarł Grzegorz Ilka – działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem podziemnego pisma „Czas Przyszły”, także organizatorem poligrafii pism m.in. „Robotnika” czy „Tygodnika Mazowsze”. Miał 55 lat.

Były premier Jan Olszewski nie żyje

Były premier Polski Jan Olszewski nie żyje. Polityk odszedł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. Nie...

zobacz więcej

O śmierci Grzegorza Ilki poinformował w mediach społecznościowych jego przyjaciel Cezary Miżejewski.

„Nie żyje Grzegorz Ilka, przyjaciel w życiu i w socjalistycznej drodze. On wciągnął mnie w »Robotnika«, nauczył, drukować, kolportować, pisać i odsiedzieć. Razem marzyliśmy o odrodzeniu PPS i na chwilę nam się udało” – napisał Miżejewski.

Grzegorz Ilka w 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności – przyznawany dla osób, które w latach 1956-1989 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”.

Urodził się 26 kwietnia 1963 r. Jak podaje IPN, w latach 1983-89 prowadził aktywną działalność opozycyjną, był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem podziemnego pisma „Czas Przyszły”, kolporterem, drukarzem i organizatorem poligrafii czasopism „Robotnik”, „Tygodnik Mazowsze”, „Robotnik Pomorza Zachodniego”.

W 1986 r. był współzałożycielem konspiracyjnego Wydawnictwa im. Olafa Palme. W 1987 r. był jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, do 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS, w latach 1989-1990 był przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Krajowego odpowiedzialnym za organizację struktur terenowych. Brał udział w pikietach, demonstracjach i akcjach ulotkowych organizowanych przez tę partię.

Był wielokrotnie zatrzymywany, jego mieszkanie było przeszukiwane. W lach 1987-1989 wielokrotnie karany finansowo „za próbę wywołania niepokoju społecznego” przez Kolegia ds. Wykroczeń w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. W latach 1988-89 był pracownikiem Komisji Interwencji i Praworządności „Solidarności”. W trakcie kampanii wyborczej 1989 r. był działaczem Komitetu Obywatelskiego.

źródło:

Zobacz więcej