RAPORT

Pogarda

Mieszkanie Plus: W najbliższych latach powstanie ponad 110 tys. lokali

Obecnie w fazie projektowania jest blisko 27 tys. lokali (fot. materiały PFR Nieruchom)
Obecnie w fazie projektowania jest blisko 27 tys. lokali (fot. materiały PFR Nieruchom)

Najnowsze

Popularne

W najbliższych latach w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie ponad 110 tys. lokali – powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podczas czwartkowej konferencji. Jak dodał, obecnie, po decyzjach inwestycyjnych, w fazie projektowania jest blisko 27 tys. lokali.

Mieszkanie plus w Gdyni. „Miasto zakończyło weryfikację osób chętnych”

– W czwartek miasto Gdynia zakończyło weryfikację osób chętnych na gdyńskie Mieszkanie plus – powiedziała rzecznik urzędu miasta Gdyni Agata...

zobacz więcej

– W przygotowaniu i projektowaniu, po decyzjach inwestycyjnych, jest obecnie 26 tys. 702 lokali – powiedział Barszcz. Jak dodał, na te mieszkania są „już pieczątki i podpisy, te lokale na pewno powstaną”.

Wskazał, że kolejnych 55 tys. 745 mieszkań jest „w trakcie wniosków inwestycyjnych”. Zaznaczył, że zgody inwestycyjne dotyczące tych nieruchomości powinny zapaść do końca III kwartału br.

Zdaniem Barszcza, „potencjał na kolejne 60 tys. mieszkań dają grunty przekazane do Krajowego Zasobu Nieruchomości”.

Wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński przypomniał, że w ramach KZN-u „przeanalizowaliśmy do 500 tys. działek”. – Z tego do zabudowania nadaje się 500 działek, znamy już adresy, gdzie może powstać 60 tys. mieszkań – podał Muszyński.

– Głównym dostawcą działek do KZN-u jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – powiedział wiceprezes PFR Nieruchomości. – Drugie miejsce, pod względem liczby działek, przypada Agencji Mienia Wojskowego – podał. Jak przypomniał Muszyński, średni czas budowy domy, całego programu inwestycyjnego dotyczącego mieszkania, to 48 miesięcy.

Do tej pory w ramach programu Mieszkanie plus do użytku oddano 480 lokali – w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. W tym roku, jak zapowiada PFR Nieruchomości, najemcy wprowadzą się do 364 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu; zakończył się już nabór i trwa weryfikacja wniosków. W ramach programu Mieszkanie Plus w budowie są obecnie 1054 lokale, m.in. w Katowicach i Kępicach.

Mocne uderzenie PiS: nowe „500 plus”, program dla młodych i pieniądze dla emerytów

Program „500 plus” od pierwszego dziecka – to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS – ogłosił podczas konwencji w Warszawie Jarosław...

zobacz więcej

Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom przysługują również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Jego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej