RAPORT

Pogarda

Zamieszki na proteście „żółtych kamizelek”. Gaz łzawiący i plądrowanie sklepów

Najnowsze

Popularne

Ponownie doszło do zamieszek podczas sobotnich demonstracji organizowanych we Francji przez ruch tzw. żółtych kamizelek. Część uczestników protestu wdarła się do ekskluzywnych sklepów przy Polach Elizejskich. W kilku miejscach wzniecono pożar. W jednym z podpalonych budynków strażacy z trudem uratowali matkę z dzieckiem.

Pałką w deputowanego, gazem w inwalidę na wózku. Brutalność francuskiej policji [WIDEO]

W mediach społecznościowych pojawiają się filmy z pacyfikacji manifestacji „żółtych kamizelek” przez francuską policję. Demonstranci są na nich...

zobacz więcej

Uczestnicy manifestacji podpalili między innymi budynek w centrum miasta, gdzie na parterze siedzibę ma bank. Strażacy uratowali matkę z dzieckiem w chwili, gdy pożar docierał do ich mieszkania. Dziewięć osób mieszkających w tym budynku i dwóch strażaków odniosło niegroźne obrażenia.

Zamaskowani demonstranci wtargnęli też między innymi do salonu z odzieżą męską sieci Boss i eleganckiej restauracji Fouquet's przy Polach Elizejskich. Później w pobliżu Łuku Triumfalnego obrzucono policjantów kamieniami. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Ruch „żółtych kamizelek” wezwał swoich zwolenników do wyjątkowej mobilizacji, ponieważ liczba protestujących w ostatnich tygodniach znacząco malała.

AP podaje, powołując się na policję, że do wczesnego popołudnia aresztowano w Paryżu 82 osoby.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner powiedział, że w sobotnim marszu w całej Francji udział wzięło około 14,5 tys. osób, a w Paryżu – 8 tys. osób, w tym – jak to ujął – „1,5 tys. ultraagresywnych demonstrantów”.

16 marca jest osiemnastą, kolejną sobotą demonstracji. Główne żądania dotyczą zmiany polityki finansowej i gospodarczej Emmanuela Macrona i rządu, ale chodzi także o aspekty społeczne i polityczne, o to, aby społeczeństwo, według „żółtych kamizelek”, miało większy niż obecnie wpływ na podejmowanie przez państwo decyzji kluczowych dla życia jego obywateli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej