Połamane drzewa, na Bałtyku sztorm. Wiatr daje się we znaki

Po wietrznej nocy, również w sobotę wichury dają się we znaki w wielu rejonach kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa mazowieckiego i województw południowo-wschodnich.

Alert dla mieszkańców nadmorskich powiatów. Silny wiatr niemal w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem niemal w całym kraju.

zobacz więcej

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że porywisty wiatr uszkodził wiele linii energetycznych. W sobotę rano bez prądu było 47 tys. odbiorców, z czego 23 tys. tylko w woj. wielkopolskim.

Do godzin południowych w związku z wichurami strażacy interweniowali prawie 780 razy. – Generalnie są to zdarzenia związane z usuwaniem setek złamanych i powalonych drzew, które są usuwane z chodników, dróg i szlaków kolejowych. W kilku przypadkach strażacy zabezpieczyli uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków – mówił Frątczak.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydało w sobotę dla siedmiu województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W związku ze sztormową pogodą IMGW wydał też ostrzeżenie 1. stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód dla Zalewu Szczecińskiego i na zachodnim wybrzeżu.

W weekend pogoda znacznie się poprawi. W ciągu dnia prędkość wiatru stopniowo zmaleje, zacznie się też wypogadzać. Na południu i w centrum temperatura może wzrosnąć nawet do 20 stopni Celsjusza.

źródło:
Zobacz więcej