RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamachowiec z Christchurch usłyszał zarzut morderstwa

Zamachowiec z Christchurch Brenton Tarrant (C) usłyszał zarzut morderstwa (fot. PAP/EPA/Martin Hunter / POOL)

Terrorysta, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii, w których zginęło 49 osób, a 48 zostało rannych, został w sobotę postawiony przed sądem, gdzie usłyszał zarzut morderstwa.

Świadek: Pracownik meczetu z Christchurch wyrwał broń napastnikowi i zaczął go gonić

Świadek ataku na jeden z meczetów w nowozelandzkim Christchurch wyjawił, że pracownik świątyni ryzykował życiem, próbując powstrzymać napastnika....

zobacz więcej

Mężczyzna odpowiedzialny za ataki to 28-letni Australijczyk Brendon Tarrant. W sądzie bez słowa wysłuchał aktu oskarżenia, nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa.

Wcześniej w sobotę premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała na konferencji prasowej w Wellington, że terrorysta nie był „długoterminowym rezydentem” nowozelandzkim i bardzo dużo podróżował po całym świecie. – Przyjeżdżał sporadycznie do Nowej Zelandii i przebywał w tym kraju w różnym czasie – oświadczyła Ardern.

Agencja Reuters poinformowała, że Tarrant w piątkowym ataku użył pięciu sztuk broni półautomatycznej, którą zakupił legalnie i na którą miał pozwolenie. – Napastnik miał licencję na broń, którą nabył w listopadzie 2017 r. – powiedziała premier Nowej Zelandii.

W atakach na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a rannych zostało 48. 25 osób przebywa w szpitalu w stanie ciężkim. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii. W związku z nim policja aresztowała także trzy inne osoby – dwóch mężczyzn i jedną kobietę.


źródło:

Zobacz więcej