Alert RCB: w nocy bardzo silny wiatr nad morzem

W nocy z piątku na sobotę w powiatach nadmorskich będzie wiał bardzo silny wiatr o prędkości do 100 km/h. Do mieszkańców wysłano Alert RCB z apelem o pozostanie na ten czas w domach.

Wichura, ulewa i wyładowania. Burza z impetem uderzyła w Warszawę

Nad Mazowszem przetoczyła się w sobotę nawałnica. Na stolicę lały się strugi wody i padał grad. Wszystko przy porywistym wietrze. Podobne zjawiska...

zobacz więcej

„Uwaga! Wieczorem i w nocy w powiatach nadmorskich bardzo silny wiatr. Nie chowaj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz” - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Alert dotyczy powiatów w woj. zachodniopomorskim i pomorskim: kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego, słupskiego oraz Świnoujścia, Koszalina i Słupska. Jak informuje RCB na stronie internetowej, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął decyzję o wysłaniu Alertu RCB, czyli SMS-a z ostrzeżeniami do osób przebywających w tych powiatach. Obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed wiatrem, który w porywach może osiągać 100 km/h.

IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego kraju, poza województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Zamknij okna, przestaw samochód

Jak przypomina RCB, silne porywy wiatru stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był ustawiony pod drzewami. Należy zamknąć okna i drzwi i przede wszystkim pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Według prognoz wiatr ma osłabnąć w sobotę - jego prędkość spadnie do 30-45 km/h, a w porywach do 70 km/h.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998 - apeluje RCB.

źródło:

Zobacz więcej