RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świadek: Pracownik meczetu z Christchurch wyrwał broń napastnikowi i zaczął go gonić

W atakach na meczety zginęło co najmniej 49 osób (fot. Fiona Goodall/Getty Images)

Świadek ataku na jeden z meczetów w nowozelandzkim Christchurch wyjawił, że pracownik świątyni ryzykował życiem, próbując powstrzymać napastnika. Mężczyzna wyrwał strzelcowi broń i gonił go, gdy ten zaczął uciekać.

Seria zamachów na meczety. „Najczarniejszy dzień w historii Nowej Zelandii”

W ataku na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch zginęło 49 osób – poinformował szef tamtejszej policji. Świadkowie mówią o zamaskowanym...

zobacz więcej

Syed Mazharuddin powiedział mediom, że był w meczecie Masdżid Linwood, kiedy rozległy się strzały. Twierdził, że strzelec był bardzo blisko, a jemu samemu udało się schować.

– Kiedy do meczetu przez główne drzwi wszedł mężczyzna, w świątyni znajdowało się ok. 60-70 osób – opowiadał. – Tuż obok modlili się, siedząc, starsi ludzie. Wtedy on zaczął do nich strzelać – relacjonował.

Nagle – jak wspominał świadek – młody mężczyzna, który na co dzień opiekuje się meczetem, ruszył, żeby powstrzymać napastnika.

– Zauważył okazję, rzucił się na niego i zabrał mu broń – powiedział.

Napastnik zaczął uciekać, jednak mężczyzna nie potrafił posługiwać się bronią i dlatego nie mógł go postrzelić.

– Ten bohater próbował go gonić, ale nie mógł znaleźć spustu broni (…) Biegł za nim, ale w samochodzie czekali na napastnika ludzie, dlatego zdołał uciec – stwierdził.

W piątkowych atakach terrorystycznych na dwa wypełnione wiernymi meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii zginęło co najmniej 49 osób, a 48 zostało rannych (w tym 25 ciężko).

Policja podała, że po atakach zatrzymała cztery osoby – trzech mężczyzn i kobietę.

Premier Jacinda Ardern przekazała, że cztery osoby, umieszczone w areszcie, mają ekstremistyczne poglądy, ale nie figurują w policyjnych kartotekach. Jak podaje agencja Associated Press, mężczyzna, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki, zostawił 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego je przeprowadził. Według tego manifestu jest 28-letnim Australijczykiem i rasistą.

źródło:
Zobacz więcej