Loty w Vikersund. Kubacki najlepszy z Polaków w kwalifikacjach

Dawid Kubacki w kwalifikacjach skoczył 214,5 m (fot. PAP/EPA/TERJE BENDIKSBY)

Dawid Kubacki zajął szóste miejsce w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego Puchu Świata w skokach narciarskich na mamuciej skoczni w Vikersund, który odbywao się w ramach cyklu Raw Air. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi przed Austriakiem Stefanem Kraftem i Niemcem Markusem Eisenbichlerem. W niedzielnych zawodach wystąpią jeszcze Piotr Żyła, Kamil Stoch i Jakub Wolny.

PŚ w skokach: Kraft zdeklasował rywali, Stoch czwarty

Zwycięzcą konkursu okazał się Austriak Stefan Kraft, który w drugiej serii skokiem na odległość 141 m zdeklasował rywali. Drugi Robert Johansson...

Kobayashi, który już zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, poleciał najdalej podczas kwalifikacji – 232 m. Dwa metry bliżej skoczył Kraft będący liderem Raw Air. Trzeci Eisenbichler uzyskał 221 m.

Kubacki zaprezentował się najlepiej z Biało-Czerwonych, skacząc 214,5 m. Żyła uzyskał 210,5 m i zajął 12. miejsce. Nieco słabiej poszło Stochowi, który po skoku na odległość 202,5 m, ukończył rywalizację na 19. pozycji. Tuż za nim uplasował się Wolny, uzyskując także 202,5 m.

Niewiele do awansu zabrakło Stefanowi Huli, który skoczył 186,5 m i ostatecznie zajął 41. miejsce. Do zawodów na skoczniach mamucich kwalifikuje się bowiem tylko 40 zawodników. Do ostatniego zakwalifikowanego zawodnika, Jewgenija Klimowa, Hula stracił zaledwie 0,1 pkt. Nie awansował również Paweł Wąsek (180,5 m), który zakończył kwalifikacje na 51. pozycji.

W klasyfikacji Raw Air, do której wliczają się też noty z kwalifikacji, Kraft prowadzi z 1567,1 pkt na koncie. Austriak wyprzedza drugiego Kobayashiego o 6,6 pkt, a trzeciego Norwega Roberta Johanssona o 38,3 pkt. Najwyżej z Polaków, na szóstym miejscu sklasyfikowany jest Kubacki i traci do lidera 163 pkt. Na siódme miejsce spadł Stoch (169,4 pkt straty).

W sobotę o godz. 17.00 na skoczni w Vikersund rozpocznie się konkurs drużynowy. Zmagania indywidualne kończące cykl Raw Air odbędą się w niedzielę o tej samej godzinie.