Minister Emilewicz: Polski biznes może przejąć kilkadziesiąt niemieckich firm

Minister Emilewicz twierdzi, że niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wyraził zainteresowanie takim rozwiązaniem (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Chcielibyśmy, by polski biznes przejął kilkadziesiąt niemieckich firm, które mają problemy z sukcesją – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że prezentacja firm, które są obecnie wystawione na sprzedaż, ma odbyć się na rozpoczynającym się w poniedziałek Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym „Cyfryzacja – Energia – Mobilność” w Berlinie.

Raport: Polskie firmy powinny próbować sił w Rosji

Polskie firmy powinny próbować sił w Rosji – wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W raporcie omówiono możliwości i warunki...

zobacz więcej

Jak poinformowała minister, już w listopadzie ubiegłego roku niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier „wyraził ogromne zainteresowanie takim rozwiązaniem”. Z uwagą na potencjalnych przejmujących z Polski patrzą też niemieccy biznesmeni, którzy mają duże problemy z sukcesją. Nie wykluczyła, że w takiej sytuacji, polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na różnego rodzaju ułatwienia.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że udział w polsko-niemieckim forum rozpoczynającym się w poniedziałek zapowiedziało ok. 300 podmiotów z obu krajów. Będą to głównie firmy z trzech wybranych obszarów: przemysłu 4.0, elektromobilności i inteligentnej energetyki.

– Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski. Nasze wzajemne obroty przekraczają 110 mld euro rocznie – mówiła. Podkreśliła, że rok 2018 był kolejnym rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wzajemny wzrost wymiany handlowej, co jest szczególnie ważne w czasie, kiedy gospodarka nieco spowalnia.

Minister zaznaczyła, że polskie średnie firmy, które programują automatykę, w większym stopniu mogłyby stać się uczestnikami niemieckich konsorcjów zaangażowanych w tworzenie rozwiązań związanych np. ze sztuczną inteligencją czy robotyką.

– To, z jednej strony, zwiększyłoby konkurencyjność unijnej gospodarki na rynku globalnym, a z drugiej – umożliwiłoby szybszy wzrost polskim firmom – wskazała.

Jednym z tematów rozmów Emilewicz z Altmaierem mają być bariery taryfowe, które utrudniają polskim firmom wejście na niemiecki rynek, i zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w przetargach publicznych.

Emilewicz zaznaczyła, że Polska i Niemcy muszą wspólnie „dokonać przeskoku technologicznego”. Chodzi – jak mówiła – o odpowiedzialny rozwój Polski i Niemiec jako gospodarek o kluczowym znaczeniu dla konkurencyjności UE. Zadeklarowała, że Polska jest gotowa podejść do „redefinicji polityki konkurencyjności” pod warunkiem, że będzie ona oparta na dwóch filarach – konkurencyjności globalnych podmiotów europejskich oraz jak najszerszego uruchamiania europejskiego wolnego rynku, „aby rzeczywiście ta wolność (...) stała się w Europie realna”.

źródło:

Zobacz więcej