Kapa liturgiczna z tureckiej tkaniny. Dar króla po wiktorii wiedeńskiej

Kapę będzie można oglądać w wilanowskim Muzeum do 21 lipca (fot. Bartosz Cygan/Pracownia Fotograficzna MNK)

Kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., którą ofiarował król Jan III Sobieski jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej, można oglądać od piątku w Muzeum w Wilanowie – poinformował ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak powstawał „Twój Vincent”? Wyjątkowy dokument przedstawia szczegóły

Miał być krótką animacją, a stał się najbardziej kasowym polskim filmem animowanym. W całym kraju odbyły się pokazy specjalne dokumentu „Twój...

zobacz więcej

– To wielkie wyróżnienie dla cennego paramentu (używanego w przestrzeni kościoła przedmiotu sakralnego – red.) liturgicznego z naszej diecezji, który może być prezentowany w tak dostojnym miejscu – reprezentacyjnej sieni głównej pałacu Jana III Sobieskiego, której dekoracja wraz z pomnikiem króla, jaki niegdyś tu się znajdował, służyła upamiętnieniu wielkiego zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku – powiedział w piątek ks. Tracz, który w diecezji bielsko-żywieckiej odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej.

Wilanowskie Muzeum przypomniało, że król wracając spod Wiednia, wiele spośród zdobytych cennych przedmiotów „rozdawał hojną ręką, najpierw innym dowódcom, zasłużonym w bitwie, a później, po powrocie do kraju, również licznym kościołom i klasztorom”. Darami uhonorował m.in. najważniejsze sanktuaria w Polsce, w tym katedrę na Wawelu i bazylikę na Jasnej Górze.

„Kęty wybrał z innego powodu – było to bowiem miejsce narodzin Jana Kantego, profesora uniwersytetu w Krakowie. Jan Sobieski odwiedzał jego grób w kolegiacie św. Anny już podczas studiów w Krakowie. Modlił się także przy nim przed wyruszeniem pod Wiedeń. Po bitwie ofiarował do tej świątyni zdobyte przez siebie cenne trofea, m.in. tureckie buńczuki. Bł. Jan Kanty (kanonizowany w 1767 r.) był także imiennikiem, a więc patronem monarchy. Jest niezwykle prawdopodobne, że z wdzięczności za duchową opiekę, w którą wierzył, polecił on przesłać piękną turecką tkaninę do kościoła w Kętach” – przypomina muzeum.

W Kętach, lub w jednym z pobliskich warsztatów, z tkaniny uszyto kapę liturgiczną. Przez wiele lat musiała być umieszczona blisko ołtarza św. Jana Kantego. Wskazywały na to liczne plamy z wosku świec.

Kapę będzie można oglądać w wilanowskim Muzeum do 21 lipca.

Kapa to szata liturgiczna, która służy księżom oraz diakonom podczas nabożeństw lub uroczystych liturgii mszalnych.

źródło:

Zobacz więcej