Wierszyki i sceny z życia zmarłych na grobach. Najweselszy cmentarz świata

W 1999 roku Wesoły Cmentarz w Sapanta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Travel Pictures/Reuters)

W miejscowości Sapanta na północy Rumunii, tuż przy granicy z Ukrainą, znajduje się Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel). Na kolorowych, drewnianych nagrobkach wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam osób. Często towarzyszą im dowcipne wierszyki na temat zmarłych.

Odkryto anglosaski cmentarz z unikatowymi grobami kobiet

Archeolodzy odkryli w środkowo-wschodniej Anglii anglosaski cmentarz z okresu V-VI w., zawierający liczne groby kobiet z dużą ilością biżuterii –...

zobacz więcej

Wesoły Cmentarz to pomysł Ioana Stana Patrasa, domorosłego artysty, który w 1935 roku zaczął rzeźbić w drewnie krzyże przeznaczone na przycerkiewny cmentarz. Malowidło na każdym krzyżu przedstawia scenę z życia zmarłego – kim był z zawodu albo jak zmarł. Całość dopełnia umieszczone pod spodem humorystyczne epitafium. Patras ozdabiał groby aż do śmierci w 1977 r.

Tradycja stawiania kolorowych krzyży i nagrobków trwa w tym miejscu do dziś. Obowiązki po Patrasie przejął jego uczeń Dumitru Pop Tincu. To on decyduje, jak będzie wyglądał nagrobek oraz jaka inskrypcja znajdzie się na pomniku. Wcześniej stara się dowiedzieć czegoś o zmarłym.

„Długo żyłam na świecie, miałam sześć córek, wszystkie kochałam i troszczyłam się o nie. Ioanie, mój mężu, posłuchaj, bo nie mówię źle: weź żonę, nie zostawiaj pustego domu” – napisano na jednym nagrobków. Na innym widnieje epitafium: „Tutaj leży moja teściowa. Gdyby jeszcze rok na świecie została, umarłabym ja, a ona by o mnie pisała”.

– My Rumuni, jako chrześcijanie, uważamy śmierć za część naszego życia, a Wesoły Cmentarz w Sapancie to przykład naszego podejścia do nieszczęść i doświadczeń życiowych, które staramy się traktować z dystansem i poczuciem humoru – powiedziała ambasador Rumunii w Polsce, otwierając w 2001 r. w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej wystawę fotograficzną poświęconą Wesołemu Cmentarzowi.

Zachwycająca feerią barw nekropolia przyciąga rzesze turystów z całego świata. W 1999 roku Wesoły Cmentarz w Sapanta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie na jego terenie znajduje się 900 nagrobków. Na cmentarz obowiązują bilety wstępu.

Mieszkańcy Sapantu nie obchodzą Święta Zmarłych. Jeśli rodzina chce uczcić bliskich, wybiera jeden dzień w roku, który był ważny dla zmarłego i udaje się wówczas na mszę, a następnie na cmentarz. Tam bliscy spożywają wspólnie posiłek.

źródło:

Zobacz więcej