RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny kandydat na prezydenta Litwy chce pierwszą wizytę złożyć w Polsce

Nauseda uważa, że Litwa powinna zachować równowagę we współpracy z Polską i państwami bałtycko-skandynawskimi (fot. Shutterstock/Savvapanf Photo)

Jeden z liderów walki o urząd prezydenta na Litwie, ekonomista Gytanas Nauseda, jako kolejny kandydat zapowiedział, że jeżeli wygra majowe wybory, z pierwszą wizytą uda się do Polski. Podobną deklarację złożył niedawno Saulius Skvernelis.

Prezydent: Pogłębiamy polsko-litewską współpracę w ramach NATO

zobacz więcej

– Z pierwszą wizytą udam się do Polski – powiedział w piątek Nauseda, prezentując priorytety polityki zagranicznej swej ewentualnej prezydentury.

– Nasze plany obrony terytorialnej nie byłyby skuteczne bez współpracy z naszym południowym sąsiadem (Polską). Chciałbym, by nasza współpraca gospodarcza była bardziej dynamiczna" – powiedział kandydat na prezydenta.

Jeżeli chodzi o zapis polskich nazwisk w litewskich dokumentach, Nauseda wyjaśnił, że opowiada się za zapisem nazwiska w oryginalnej formie na dalszych stronach paszportu, pozostawiając na czołowej stronie wersję zlituanizowaną. Z taką propozycją nie zgadzają się Polacy na Litwie.

Nauseda uważa, że Litwa powinna zachować równowagę we współpracy z Polską i państwami bałtycko-skandynawskimi. – Chciałbym, by Litwa obu „skrzydłom” udzielała należytą uwagę – powiedział.

Kandydat na prezydenta opowiada się za Unia Europejską jako konfederacją i chce wzmocnienia NATO. – NATO jest najważniejszą i praktycznie jedyną nasza tarczą – wskazał.

Litwa: rękopis poematu „Pan Tadeusz” obejrzało już 20 tys. osób

Około 20 tys. osób odwiedziło prezentowaną przez ostanie trzy miesiące w Wilnie w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich wystawę „Litwo, Ojczyzno...

zobacz więcej

Nauseda uważa, że we współpracy z Rosją, Litwa, „nie rezygnując ze swego stanowiska, powinna próbować nawiązać dialog początkowo na niższym poziomie w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej”.

Wybory prezydenckie na Litwie odbędą się 12 maja. Udział w nich zgłosiło 14 osób, w tym przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski.

Oprócz Nausedy, który jest kandydatem niezależnym, faworytami wyborów są: była minister finansów, posłanka partii konserwatywnej Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Ingrida Szimonyte i premier Saulius Skvernelis, kandydat rządzącej partii Związek Rolników i Zielonych.

Przed kilkoma dniami Skvernelis również zapowiedział, że jeżeli zostanie prezydentem, z pierwszą wizytą uda się do Polski.


– To jest nasz partner strategiczny zarówno w dziedzinie gospodarczej, bezpieczeństwa, kulturalnej, mamy wspólną historię – powiedział Skvernelis podczas środowej konferencji prasowej, prezentując swój sztab wyborczy i wizję ewentualnej prezydentury.

źródło:

Zobacz więcej