RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kosmiczny nietoperz w oku teleskopu

Obraz uzyskany z pomocą teleskopu VLT jest najdokładniejszym wizerunkiem mgławicy NGC 1788 (fot. ESO)

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało niezwykle zdjęcie mgławicy NGC 1788, nazywanej „kosmicznym nietoperzem”. Obraz uzyskany z pomocą teleskopu VLT jest najdokładniejszym do tej chwili wizerunkiem tego niezwykłego kosmicznego obiektu.

Tak się pokonuje barierę dźwięku. NASA opublikowała fascynujące zdjęcie

Naukowcom z NASA udało się uchwycić na fotografii fale uderzeniową, która powstaje przy przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot. Zdjęcia...

zobacz więcej

Należący do ESO teleskop VLT uchwycił obraz eterycznej mgławicy NGC 1788 w najciemniejszych zakątkach gwiazdozbioru Oriona — nazywanej „kosmicznym nietoperzem”. Ta mgławica refleksyjna – o kształcie nietoperza – nie emituje światła. Rozświetla ją grupa młodych gwiazd w jej środku, słabo widocznych przez obłoki pyłu.

Po raz pierwszy mgławicę NGC 1788 opisał niemiecko-brytyjski astronom William Herschel, umieszczając ją w katalogu, który stał się potem podstawą jednego z najbardziej znaczących zbiorów obiektów głębokiego nieba: New General Catalogue (NGC). Już wcześniej ESO opublikowało jej zdjęcie, wykonane z pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w La Silla Observatory, jednak nowe zdjęcie jest o wiele lepsze.

Uchwycone w locie, z najdrobniejszymi szczegółami, pyłowe skrzydła „kosmicznego nietoperza” sfotografowano na dwudziestą rocznicę zastosowania jednego z najbardziej wszechstronnych instrumentów ESO – Focal Reducer and low dispersion Spectrograph 2 (FORS2).

FORS2 jest zamontowany na teleskopie Antu, jednym z 8,2-metrowych Teleskopów Głównych VLT w Obserwatorium Paranal w Chile, potrafi wyjątkowo szczegółowo obrazować duże obszary nieba. Od czasu swojego pierwszego światła 20 lat temu, FORS2 stał się znany jako „szwajcarski scyzoryk wśród instrumentów astronomicznych”. Pseudonim ten wywodzi się z unikatowo szerokiego zestawu funkcji. Wszechstronność FORS2 rozciąga się poza czysto naukowy użytek – możliwość uzyskiwania zdjęć wysokiej jakości czyni go szczególnie użytecznym narzędziem w popularyzacji astronomii.źródło:
Zobacz więcej