„Niepokojący brak orientacji Niemców. Ignorują rocznicę rozszerzenia NATO”

„W polityce bezpieczeństwa panuje niepokojący brak orientacji” – pisze niemiecki komentator (fot. REUTERS/Andreas Gebert)

20 lat temu Europa stała się bardziej pokojowa i bardziej stabilna dzięki przyjęciu do NATO Polski, Czech i Węgier – czytamy w piątkowym „Tagesspiegel”. Zdaniem komentatora Christopha von Marschalla, Niemcy ignorują ten ważny jubileusz.

Prezydent: Jesteśmy dumni z tego, że możemy być członkiem NATO

zobacz więcej

20 lat temu w szeregi NATO wstąpiła Polska, Czechy i Węgry. W piątkowym „Tagesspiegell” czytamy, że dzięki temu „Europa stała się bardziej pokojowa i bardziej stabilna”. „W połowie marca nowa architektura bezpieczeństwa po upadku muru (berlińskiego) stała się faktem” – napisał Christoph von Marschall.

Komentator dziennika podkreślił, że „wielkimi wygranymi” zmian byli mieszkańcy Europy Środkowej. Marschall zauważył, że „wygraną była również Republika Federalna, która przestała być państwem sojuszu najbardziej wysuniętym na wschód„. Dzięki rozszerzeniu NATO Niemcy zostały otoczone przez sojuszników.

Marschall zastanawia się, dlaczego Niemcy nie świętują tego ważnego wydarzenia razem z nimi. „Polacy, Czesi i Węgrzy świętują ten szczęśliwy zwrot w ich historii, natomiast Niemcy ignorują jubileusz. Nie świadczy to dobrze o stanie ducha mocarstwa w sercu Europy. W polityce bezpieczeństwa panuje niepokojący brak orientacji” – napisał.

Komentator jest zdania, że Niemcy są pewni tego, że sojusznicy zaryzykują swoje życie, aby ich bronić. Nie chcą jednak podobnej solidarności zapewnić sojusznikom ze wschodu – twierdzi Marschall.

źródło:
Zobacz więcej