Sąd: Reporter Onetu naruszył dobre imię Straży Ochrony Kolei

Służba Ochrony Kolei wygrała proces z dziennikarzem Onetu (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie dziennikarza Onetu Marcina Wyrwała, uznając, że jego artykuł naruszył dobre imię SOK. Wyrok pod rygorem natychmiastowej wykonalności zakłada sprostowanie, przeprosiny i wpłatę 30 tys. zł zadośćuczynienia.

Jak Onet manipuluje taśmami. Nowe informacje portalu tvp.info

Pięciu dziennikarzy Onetu od tygodnia siedzi nad 3-godzinnym nagraniem, jedną z setek taśm z „Sowy”. Powód? Jest na niej nagrany Mateusz...

zobacz więcej

Artykuł dotyczący sytuacji w Straży Ochrony Kolei został opublikowany w serwisie Onet.pl na początku marca. Napisano w nim m.in., że „za kadencji komendanta głównego dr inż. Józefa Hałyka mnożą się pytania o nepotyzm, mobbing i wykorzystywanie stanowiska do pozasłużbowych celów”, a w „Komendzie Głównej SOK kwitną układy rodzinne”.

„Komendant Hałyk znany jest też ze składania podwładnym propozycji, którym trudno odmówić i batalii sądowych, które prowadzi z obecnymi i byłymi pracownikami SOK” – twierdził Wyrwał.

Straż skierowała sprawę do sądu. – W dniu 18 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIV Wydział Cywilny, wydał wyrok zaoczny – pod rygorem natychmiastowej wykonalności – w sprawie o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie z powództwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komenda Główna Straży Ochrony Kolei przeciwko Panu Marcinowi Wyrwałowi, dziennikarzowi portalu Onet.pl – przekazała Bożena Mróz, naczelniczka wydziału ds. operacyjno-prewencyjnych i bezpieczeństwa Komendy Głównej SOK.

Jak wskazała, „sąd zobowiązał dziennikarza portalu Onet.pl do opublikowania oświadczenia zawierającego stwierdzenie, że informacje zawarte w jego artykule są nieprawdziwe oraz przeprosiny za naruszanie dobrego imienia Straży Ochrony Kolei”. – Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził także od Marcina Wyrwała na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” kwotę 30 tys. zł wraz z odsetkami tytułem zadośćuczynienia – dodała Mróz.źródło:

Zobacz więcej