„Tort jest niewielki. Schetynie brakuje »jedynek«”

Lider Platformy Grzegorz Schetyna (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Tort do podziału jest niewielki. Schetynie brakuje „jedynek”, przez co część jego polityków jest niezadowolona, bo stracili dogodne miejsca na listach. Wywołuje to walki i silne tarcia wewnątrz Koalicji Europejskiej i samej Platformy –stwierdza w rozmowie z portalem tvp.info prof. Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Schetyna: Wierzę, że PO zaakceptuje listy do PE

Wierzę, że PO jest mądrą partią i zaakceptuje listy wyborcze do PE – powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Ujawnił, że na listach...

zobacz więcej

W Warszawie odbędzie się posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego. Władze Platformy wybiorą kandydatów, którzy znajdą się na listach wyborczych Koalicji Europejskiej.

– Wierzę, że PO zaakceptuje listy do PE, wierzę, że Platforma jest mądrą partią i wie, o co toczy się ta gra, jak jest ważna – oświadczał Schetyna.

W rozmowie z portalem tvp.info prof. Norbert Maliszewski odniósł się do słów lidera Platformy, które uważa za przejaw „silnych walk” w ramach Koalicji Europejskiej”.

– Sześć jedynek Platforma oddaje dla PSL i SDL. Wiadomym jest, że część działaczy PO widziała siebie na tych miejscach, zwłaszcza obecni europosłowie, którzy stracili dogodne miejsce bycia „jedynką” – mówi Maliszewski.

W jego ocenie liderowi PO brakuje „jedynek”, którymi mógłby obsadzić swoich polityków. – „Jedynek brakuje, w związku z tym część polityków jest niezadowolona, część walczy i wywiera naciski. Wywołuje to silne tarcia wewnątrz KE i samej Platformy – zaznacza.

Zdaniem eksperta Schetyna „musi wygrać” w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. – W podobnej sytuacji są liderzy PSL i SLD. Zawiązanie KE może się wiązać z efektem sumowania głosów ale i z problemami, nie tylko programowymi, ale i personalnymi. Teraz mamy okres euforii po tym, jak się udało koalicję sformułować, ale niebawem mogą zacząć się „schody” – puentuje Maliszewski.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

źródło:
Zobacz więcej