RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żółwie udawały ciastka. Celnicy udaremnili przemyt

Żółwie śródziemnomorskie trafiły pod opiekę weterynarzy (fot. Hauptzollamt Potsdam)

Celnicy z berlińskiego lotniska Schönefeld zatrzymali 69-latka, który przyleciał z Egiptu z podejrzaną paczką. Okazało się, że próbuje przemycić żółwie.

Rafa koralowa w bagażu turystki. Celnicy odkryli przemyt

Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie znaleźli w bagażu turystki wracającej z Malediwów 19 szkieletów rafy koralowej o łącznej wadze...

zobacz więcej

Mężczyzna próbował przejść przez strefę bezpieczeństwa bez deklarowania czegokolwiek. Czujni celnicy zatrzymali go i wzięli na kontrolę. Ich uwagę zwróciło pudełko z podejrzanymi ciastkami.

69-latek przekonywał, że to ciastka czekoladowe, po otworzeniu pudełka okazało się jednak, że próbował przemycić trzy żywe żółwie śródziemnomorskie.

Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) umieściła te gady w tzw. czerwonej księdze gatunków zagrożonych w kategorii „narażone na wyginięcie”. Mając to na uwadze celnicy skonfiskowali zwierzęta i oddali pod opiekę weterynarzy.

Główny Urząd Celny w Poczdamie poinformował, że dochodzenie w sprawie próby przemytu przeprowadzi Federalna Agencja Ochrony Przyrody. Za przemyt gadów mężczyźnie grozi do 50 tys. euro grzywny albo nawet 5 lat więzienia.

Próby przemytu zwierząt przez granicę nie należą do rzadkości. W 2014 roku na lotnisku we Frankfurcie aresztowano 44-letniego Meksykanina, który próbował przeszmuglować 55 żółwi, 30 tropikalnych jaszczurek, cztery żmije rogate oraz iguanę. Całą menażerię upchnął w jednej walizce.

Agencja AFP poinformowała, że w piątek Indonezji zatrzymano mężczyznę, który usiłował przemycić 2 tysiące zagrożonych żółwi z gatunku Miękkoskórek dwupazurzasty.

źródło:
Zobacz więcej