Znana jest data pogrzebu aktorki Zofii Czerwińskiej

Aktorka zmarła 13 marca, miała 85 lat (fot. arch. TVP/PAP)

Pogrzeb Zofii Czerwińskiej obędzie się 20 marca na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie – poinformował ZASP. Aktorka zmarła 13 marca, miała 85 lat. Była znana m.in. z filmów Stanisława Barei i serialu „Czterdziestolatek”.

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Zofia Czerwińska, aktorka znana między innymi z filmów Stanisława Barei i serialu „Czterdziestolatek”, dama Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze –...

zobacz więcej

Jak podał ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji – msza święta żałobna zostanie odprawiona 20 marca o godzinie 13.00 w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Potem nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Komunalny Północny.

Aktorka, która urodziła się 19 marca 1933 roku, ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, grając barmankę.

Potem wystąpiła m.in. w „Eroice” Andrzeja Munka, „Dwóch żebrach Adama” i „Mniejszym złu” Janusza Morgensterna, „Rejsie” Marka Piwowskiego, „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, „Poszukiwanym poszukiwanej” i „Misiu” Stanisława Barei, „Lalce” Ryszarda Bera, „Rajskiej jabłoni” Barbary Sass, „Och, Karol” Romana Załuskiego, „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” Kazimierza Kutza, „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego, „Golemie” i „Ubu Królu” Piotra Szulkina, „Pianiście” Romana Polańskiego. Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Zagrała również w serialach „Czterdziestolatek” i „Czterdziestolatek 20 lat później”, „Alternatywy 4” i „Dylematu 5”, „Tygrysy Europy”, „Dom niespokojnej starości” i „Świat według Kiepskich”. Była aktorką Teatru Telewizji, w jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

źródło:

Zobacz więcej